• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pierwsza pływająca morska farma wiatrowa w Europie kontynentalnej

Opublikowano: 22-10-2019 Źródło: mat. prasowe
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

WindFloat Atlantic – tak będzie nazywać się pierwsza pływająca morska farma wiatrowa w Europie kontynentalnej. Będzie składać się z trzech platform z turbinami wiatrowymi, z których pierwsza jest już w drodze z portu w Ferrol w Hiszpanii do miejsca docelowego, znajdującego się około 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii.


Transport pierwszej z platform WindFloat Atlantic. Fot. mat. prasowe Transport pierwszej z platform WindFloat Atlantic. Fot. mat. prasowe

Technologia WindFloat® umożliwia instalację farm wiatrowych na dotychczas niedostępnych głębokich wodach. W skład transportowanej drogą morską do Portugalii konstrukcji wchodzi pływająca platforma oraz największa jak do tej pory turbina wiatrowa zainstalowana na takim obiekcie. Za kilka miesięcy w okolice Viana do Castelo dotrą dwie kolejne platformy.

Wszystkie trzy konstrukcje o wysokości 30 m zainstalowane zostaną w odległości 50 m od siebie, tworząc w ten sposób pierwszą pływającą morską farmę wiatrową w Europie kontynentalnej. Jej łączna moc zainstalowana wyniesie 25 MW. Jak oszacowano, farma będzie w stanie wyprodukować prąd dla 60 tys. użytkowników. Dwie z platform powstały w stoczni w Setúbal (Portugalia), a trzecia w stoczniach w Avilés i Ferrol (Hiszpania).

Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

W komunikacie czytamy, że realizacja tego projektu przyczyni się do przyspieszenia komercyjnego wdrożenia innowacyjnej technologii WindFloat®, która umożliwia wykorzystanie bogatych zasobów wiatrowych na dotychczas niedostępnych obszarach wód średnio-głębokich i głębokich. Projekt WindFloat Atlantic to również istotny krok milowy w rozwoju branży, gdyż dzięki niemu powstanie pierwsza półzanurzalna pływająca farma wiatrowa na świecie.

Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

WindFloat Atlantic powstaje w oparciu o testowany w latach 2011–2016 prototyp WindFloat1: obiekt o mocy 2MW działał przy falach do wysokości 17 m i wiatrach przekraczających 110 km/godz. Projekt prowadzi konsorcjum Windplus w składzie: EDP Renewables (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) oraz Principle Power Inc. (1,2%).

Przeczytaj także: W Polsce powstanie pierwsza pływająca instalacja fotowoltaiczna

 

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.