• Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe zakończy się w 2022 r.
  • Dzięki niej ilość wytwarzanej energii elektrycznej wzrośnie do 120 GWh rocznie, czyli o 17%
  • Elektrownia z 1963 r. będzie mogła działać jeszcze co najmniej 40 lat

Działania obejmą wymianę wyposażenia technicznego, w tym wszystkich turbin, generatorów, układu przepływowego, regulacji, wzbudzenia, a także instalacji elektrycznej i odwodnienia wraz z elementami wyposażenia takimi jak pompy, zawory oraz zasuwy.

W efekcie obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych zostanie scentralizowana i zautomatyzowana. Poprawi się także efektywność energetyczna elektrowni – roczne wytwarzanie powinno wzrosnąć do około 120 GWh – o 17% więcej niż do tej pory. Zminimalizowanie użycia ropopochodnych środków smarnych na rzecz materiałów biodegradowalnych ograniczy potencjalnie negatywny wpływ EW Dębe na środowisko.

PGE EO podkreśla w komunikacie także inne korzyści z inwestycji. Zapewni ona bezawaryjne działanie przez co najmniej 40 lat, pełną automatyzację turbozespołów, najwyższą dyspozycyjność i niezawodność pracy, poprawę ergonomii obsługi oraz radykalne zmniejszenie zagrożenia pożarowego.


EW Dębe pracuje od 1963 roku. Zbudowano ją przy stopniu wodnym, obejmującym 230-metrową zaporę na rzece Narew. Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych – w każdym z nich zamontowano dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią, rozdzielnią niskiego napięcia oraz halą montażową.

Połączenie elektrowni z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym zapewnia pięć linii o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy. Jej moc zainstalowana wynosi 20 MW osiągana przy spadzie 5,7 m i przełyku instalowanym turbin 428 m³/s.

Przeczytaj także: Elektrownia wodna Domaniów znów produkuje zieloną energię