• Enea Operator zainstalowała analizatory jakości energii elektrycznej na farmie fotowoltaicznej Gubin
  • Urządzenia pomogą lepiej planować inwestycje i zarządzać przyłączeniami odnawialnych źródeł energii
  • Instalacja to element projektu badawczo-rozwojowego prowadzonego wspólnie z AGH

Zamontowane urządzenie zwiększą zakres analiz o pasmo 2kHz-150kHz. Dzięki temu operator otrzyma bardziej szczegółowe dane o procesach zachodzących w sieci – takich jak poziom zakłóceń i wpływ na pracę urządzeń. Zaawansowane analizy ułatwią planowanie inwestycji sieciowych i wesprą proces przyłączania odnawialnych źródeł energii.

"System bilansowania mocy i energii oraz monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej rozproszonych źródeł i zasobników energii” to jeden z trzech kluczowych projektów badawczo-rozwojowych realizowanych obecnie przez Eneę Operator. Wpisuje się w strategiczne inicjatywy obszaru dystrybucji Grupy Enea. Implementacja wyników i produktów tego projektu będzie znaczącym krokiem w realizacji idei inteligentnych sieci tzw. smart grids – podkreślił Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.


Instalacja analizatorów to element prac realizowanych w ramach projektu badawczo-rozwojowego spółki. Został dofinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Firma prowadzi przedsięwzięcie wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą (AGH).

Współczesne podejście do projektów B+R wymaga wiedzy interdyscyplinarnej i umiejętności pracy zespołów o różnych kwalifikacjach. Dlatego istotna jest ciągła współpraca pomiędzy naukowcami a menadżerami poszczególnych kierunków biznesowych – dodał Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych w Enei Operator.

Enea Operator to jeden z czterech największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Należy do Grupy Enea i dostarcza energię elektryczną do 2,6 mln klientów w północno-zachodniej części kraju.

Przeczytaj także: Tauron: dodatkowe prace obniżą emisyjność bloku 910 MW w Jaworznie