• Farma wiatrowa zaspokoi potrzeby energetyczne około 8 tys. mieszkańców
  • Nadwyżki produkcji trafią do magazynów energii
  • Dodatkowym źródłem zielonej energii będą panele fotowoltaiczne

Cała inwestycja będzie kosztować niemal 100 mln zł. Część środków, 47 mln zł, to preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu. Fundusz aktywnie wspiera projekty, które rozwijają produkcję czystej energii w naszym regionie i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy Dolnego Śląska – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Przygotowano już fundamenty dla czterech wiatraków, ich wieże będą wysokie na 200 m. Roczna produkcja energii elektrycznej zaspokoi potrzeby około 8 tys. mieszkańców. Dzięki farmie wiatrowej dojdzie do ograniczenia emisji około 28 tys. ton CO2 i 1,3 tys. ton pyłów zawieszonych rocznie.


Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa czterech litowo-jonowych magazynów energii o łącznej pojemności 12 MWh. Mają to być obiekty wykonane w oparciu o opatentowaną technologię opracowaną przez inwestora. Będą gromadzić nadmiar energii elektrycznej w czasie, kiedy wiatraki ją produkują, a zapotrzebowanie jest niskie. W przypadku wysokiego zapotrzebowania i niższego od niego wytwarzania, oddadzą zgromadzoną energię do sieci. Magazyny mają też współpracować z panelami fotowoltaicznymi. Docelowo planujemy wytwarzać mniej więcej tyle energii elektrycznej, ile potrzeba aby zaopatrzyć w prąd całą Oławę, miasto liczące 33 tys. mieszkańców. W stu procentach będzie to energia zielona, odnawialna, podchodząca z farmy fotowoltaicznej z magazynami energii i z kogeneracji – mówi Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast i lider Klastra EKO. Takie rozwiązanie ma uniezależnić wytwarzanie energii od pogody i kontrolować jej użytkowanie.

Oławska spółka, jeden z założycieli Klastra EKO od lat inwestuje w zieloną energię. W 2012 r. dzięki wsparciu z Funduszu wybudowała elektrownię wiatrową o mocy 3,2 MW składającą się z 4 turbin. Trzy lata później kolejna pożyczka umożliwiła budowę dwóch elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6 MW – mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Klaster EKO prowadzi też projekt „Agro Hydro Energy”, mający pomóc w ograniczaniu skutków suszy i zaopatrzeniu rolników w elektryczność. Plany zakładają montaż paneli fotowoltaicznych na kilkumetrowych wspornikach nad uprawami. Te będą produkować energię elektryczną na potrzeby gospodarstw i maszyn rolniczych.

Przeczytaj także: Wzrosła moc elektrowni wodnej w Pilchowicach