W maju posadowiono ostatnią ze 102 turbin morskiej farmy wiatrowej East Anglia ONE. Przy zainstalowanej mocy 714 MW pokryje ona zapotrzebowanie na energię elektryczną 630 tys. domów w Wielkiej Brytanii.
Ostatnia turbina na farmie wiatrowej East Anglia ONE Fot. Siemens Gamesa
- Budowę morskiej farmy rozpoczęto w czerwcu 2019 r.
- Koszty przedsięwzięcia wyniosły 2,5 mld funtów
- Produkcja energii elektrycznej rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku
Budowę morskiej farmy wiatrowej East Anglia ONE rozpoczęto w czerwcu 2019 r. Obiekt jest położony 43 km od wybrzeża Suffolk. 102 turbiny zostały wyprodukowane przez firmę Siemens Gamesa w specjalnie wybudowanej w tym celu fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii. Każda z nich ma moc 7 MW. Po wstępnym montażu przetransportowano je z Peel Ports w Great Yarmouth na miejsce budowy. Wiatraki składają się z 75-metrowych łopat (306 sztuk) z włókna szklanego, wieży i głowic turbiny, zwanych gondolami. Część wież została wykonana w Machrihanish w Szkocji przez CSWind UK.
Wieże instalowano przy użyciu statków Sea Installer i Sea Challenger. Prace prowadzono w czasie epidemii koronawirusa. Uznano, że bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej jest ważniejsze.
Projekt o wartości 2,5 mld funtów jest wspólnym przedsięwzięciem Scottish Power Renewables i Macquarie's Green Investment Group (GIG). To pierwsza z czterech morskich farm wiatrowych budowanych w regionie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach brytyjskiego programu transformacji energetyki w kierunku pełnej dekarbonizacji do 2050 r. Dzięki projektowi powstało 800 miejsc pracy.
Pierwsze dostawy energii elektrycznej rozpoczęto już we wrześniu 2019 r., w trakcie budowy. Firma Scottish Power Renewables po tej inwestycji przekroczyła próg 1000 MW mocy w morskich farmach wiatrowych.
Przeczytaj także: MPWiK Lublin kończy budowę elektrowni fotowoltaicznej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.