• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy inwestycja w odnawialne źródła energii się opłaca?

Opublikowano: 26-10-2020 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE
Autor
ekoradcy.pl

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w odnawialne źródła energii w Twoim domu czy firmie? Przekonajmy się. Najlepiej na kilku przykładach.


Fot. Ekoradcy Fot. Ekoradcy

Odnawialne źródła energii – co to jest?

Nawet jeśli jakimś cudem nigdy nie słyszałeś o OZE, to z pewnością jakieś widziałeś, a nawet wykorzystywałeś. Chociażby płynąć kajakiem czy próbując ogrzać się na słońcu.

Jak to możliwe?

Odnawialne źródła energii to nic innego jak te pochodzące ze środowiska: energia słoneczna czy prądy wodne i wiatrowe. Do tego grona zaliczają się także biomasa, biogaz, energia jądrowa czy geotermalna z gleb i skał.

Fot. Ekoradcy

Fot. Ekoradcy

OZE mają to do siebie, że, po pierwsze, są niewyczerpalne, a po drugie, szybko się odnawiają. Aby wykorzystywać ich energię w budynkach, używamy kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, młynów wodnych czy pomp ciepła. Zainstalowanie takich urządzeń w domu czy przedsiębiorstwie wiąże się oczywiście z wydatkami.

Wielu właścicieli, aby uniknąć tych niechcianych, korzysta z profesjonalnego doradztwa energetycznego takich firm, jak np. Ekoradcy. Czy inwestycja w „zieloną energię” się opłaca?

Czy odnawialne źródła energii się opłacają?

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, posłużmy się przykładem. Niech będzie nim klasyczny dom o powierzchni 120 m2, w którym mieszka 4-osobowa rodzina i który zlokalizowany jest w Polsce Centralnej. Jego roczne zapotrzebowanie na ciepło to 12 000 kWh. Dodatkowo domownicy zużywają dziennie średnio 60 litrów wody, co generuje 3000 kWh rocznego zapotrzebowania na jej ogrzanie.

Całkowite roczne zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u. takiego budynku to zatem 15 000 kWh. Właściciel zaspokaja je, używając kotła kondensacyjnego na olej opałowy. Rocznie kosztuje go to 5800-6000 zł.

Co się stanie, jeśli zamieni kocioł na powietrzną pompę ciepła?

Wówczas jego roczne rachunki spadną z 6 do 3,5, a nawet 3 tys. zł. W ciągu każdych 12 miesięcy oszczędzi od 2,5 do 3 tys. zł. Inwestycja zwróci się po około 6 latach, a on zyska w pełni ekologiczne i nieskończone źródło energii odnawialnej i… będzie oszczędzać dalej!

Innym przykładem może być instalacja fotowoltaiczna. Zakładając, że wymieniona wyżej 4-osobowa rodzina płaci za prąd około 160 zł miesięcznie (cena 1 kWh w 2020 roku to średnio 0,58 gr), to rocznie zużywa ok. 3300 kWh.

Fot. Ekoradcy

Fot. Ekoradcy

Montaż paneli fotowoltaicznych o odpowiedniej mocy zainstalowanej (3-4 kWp) wygeneruje w tym wypadku blisko 2 tys. zł oszczędności w ciągu każdych 12 miesięcy.

Podsumowując, choć OZE naturalnie wymagają inwestycji, to generują duże oszczędności, zwracając się po zaledwie kilku latach. Zwrot ten może być jeszcze szybszy, jeśli skorzystasz z dostępnych obecnie programów dofinansowania.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe