Spółki PKN Orlen i Northland Power spełniły warunki zawarte w umowie joint venture podpisanej w styczniu 2021 r. zaczynają współpracę przy budowie morskiej farmy wiatrowej. Firmy otrzymały też zgodę antymonopolową i w efekcie NP Baltic Wind B.V., spółka zależna Northland Power, objęła udziały w Baltic Power, spółce powołanej do realizacji projektu.
Fot. Riccardomojana/Adobe Stock
- W 2023 r. rozpocznie się budowa farmy wiatrowej Baltic Power
- Moc zainstalowana osiągnie 1,2 GW
- Kanadyjski partner ma już 1,2 GW mocy w morskich farmach wiatrowych
Moc morskich wiatrów
Finalizując współpracę z Northland Power otwieramy nowy rozdział rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wodach Bałtyku. W perspektywie 2026 r. zaczniemy dostarczać czystą energię z morza, jednak równie ważne jest dla nas doświadczenie i know-how, które zdobędziemy podczas realizacji tego projektu – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Spółki wspólnie zajmą się przygotowaniem, budową i eksploatacją elektrowni wiatrowej o mocy do 1,2 GW. W ramach instrumentów zawartych w ustawie o promocji morskiej energetyki wiatrowej obiekt zostanie objęty 25-letnim systemem wsparcia w ramach kontraktu różnicowego.
Zgodnie z zapisami umowy joint venture dokonano pierwszego z szeregu planowanych podwyższeń kapitału zakładowego spółki Baltic Power. W ten sposób nowy wspólnik obejmie udziały. Docelowo 51% udziałów będzie należeć do PKN Orlen, a 49% do NP Baltic Wind, firmy w 100% pośrednio zależna od Northland Power.
Doświadczenie Kanadyjczyków
Partner polskiego koncernu to firma z Kanady od ponad 30 lat zajmująca się projektowaniem, realizacją i zarządzeniem przedsięwzięciami energetycznymi. Ma łącznie 2,6 GW mocy z nisko- i bezemisyjnych źródeł wytwarzania znajdujących się na czterech kontynentach. Z kolei 1,4 GW to moce w budowie lub zaawansowanego etapu planowania. W morskiej energetyce wiatrowej spółka posiada trzy farmy o sumarycznej mocy 1,2 GW na Morzu Północnym.
Według planu, budowa farmy Baltic Power rozpocznie się w 2023 r., a zakończy w 2026 r. Wieże z turbinami obejmą obszar o powierzchni 131 km2 około 23 km na północ od bałtyckiej linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby.
Przeczytaj także: UOKiK: zgoda na spółkę PGE i Ørsted do budowy morskich farm wiatrowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.