• 1,8 mln ton CO2 rocznie trafi do podmorskiego składowiska po dnem morskim
  • Budowa instalacji wychwytującej węgiel będzie trwać prawie 10 lat
  • Mniejszy obiekt powstaje przy cementowni w Norwegii i zacznie pracować w 2024 r.

Cały CO2 zostanie zneutralizowany

Modernizacja cementowni ma polegać na budowie instalacji wychwytywania i składowania CO2 (ang. Carbon Capture and Utilization/Storage – CCU/S), która do 2030 r. będzie przechwytywać całość emitowanego gazu cieplarnianego, czyli 1,8 mln ton. Przedsięwzięcie realizuje firma HeidelbergCement, która zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane w podobnym projekcie w norweskiej cementowni Brevik.


Zakład należy do firmy Cementa, spółki zależnej HeidelbergCement. Wybudowana instalacja będzie wyskalowywana tak, by za niecałe 20 lat neutralizować cały emitowany CO2. Zostanie też zwiększone wykorzystywanie biopaliw do produkcji, znacząco wzrośnie udział biomasy w miksie paliwowym. W ten sposób zakład ma stać się pierwszym takim obiektem na świecie, który osiągnie neutralność emisyjną.

Nowe rozwiązanie dla branży

Kluczem do dekarbonizacji naszego przemysłu jest znalezienie, zastosowanie i skalowanie rozwiązań technicznych w zakresie wychwytywania i utylizacji lub składowania dwutlenku węgla. Po zdobyciu doświadczenia z technologiami CCU/S w Norwegii i innych krajach, możemy zrobić kolejny krok w całkowicie neutralnej pod względem emisji CO2 w fabryce cementu w Szwecji. To będzie zmiana zasad gry dla naszej branży – powiedział dr Dominik von Achten, prezes HeidelbergCement.

CO2 trafi pod morskie dno

Instalacja powstanie obok zakładu w Slite, który produkuje trzy czwarte cementu używanego do produkcji betonu w Szwecji. Według szacunków czas budowy i procedur autoryzacyjnych zajmie około 10 lat. Trwa przygotowywanie studium wykonalności, w którym zostaną przeanalizowane krytyczne kwestie związane z wyborem technologii, wpływem na środowisko, regulacjami prawnymi, finansowaniem, logistyką i dostawami energii. Wychwycony CO2 będzie bezpiecznie transportowany na morze i składowany w skałach kilka kilometrów pod dnem.

W Norwegii instalacja wychwyci 50% emitowanego gazu cieplarnianego

W trakcie budowy jest już taka instalacja w cementowni Brevik w Norwegii, która od 2024 r. będzie wychwytywać 400 tys. ton gazu cieplarnianego, czyli 50% wytwarzanego podczas produkcji. Opierając się na pozytywnej współpracy z rządem norweskim i innymi partnerami w tym zakładzie, zdecydowaliśmy się teraz znacznie zwiększyć nasze ambicje i zbudować większą instalację CCU/S w Szwecji – powiedział Giv Brantenberg, dyrektor generalny HeidelbergCement Europa Północna.

Przeczytaj także: Ekostacja w sercu nowej brytyjskiej sieci kolei dużych prędkości