Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Przedłużono w niej programy pomocy publicznej dla producentów zielonej energii oraz aukcyjny system wsparcia. Zmniejszą się obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców.
Fot. bnorbert3/Adobe Stock
- Do 30 czerwca 2024 r. przedłużono wsparcie dla producentów zielonej energii
- Przedsiębiorcy będą mogli bez koncesji instalować OZE do 1 MW
- Powstanie długoterminowy harmonogram pomocy publicznej dla wytwórców z OZE
Programy pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) kończyły się 31 grudnia 2021 r. W nowych regulacjach zostały przedłużone, a aukcyjny system wsparcia będzie stosowany do 31 grudnia 2027 r.
Maksymalny czas wsparcia producentów
Sprzedaż energii elektrycznej po stałej cenie (system FiT – ang. feed-in-tariff) lub prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej (system FiP – ang. feed-in premium) będą wspierały producentów do 30 czerwca 2024 r. To maksymalny termin, który wynika z rozporządzenia GBER, czyli Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym.
Większa moc bez koncesji
Obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie małych instalacji OZE będą ograniczone. W tym celu zmieniono definicję i podniesiono próg łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej z 0,5 MW do 1 MW lub mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu z 0,9 MW do 3 MW.
W nowelizacji potwierdzono ustawowo dotychczasową praktykę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczącą sposobu określania łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji OZE. To ważne za względu na zmiany kwalifikacji obowiązku z koncesyjnego na rejestrowy dla producentów z OZE w przypadku kilku tysięcy instalacji. Ci, którzy mają koncesje, a ich obiekty spełniają warunki dla małej instalacji, zostaną wpisani do rejestru wytwórców.
Małe elektrownie wodne i biogazownie
Dla instalacji małej energetyki wodnej (MEW) i biogazowych o mocy nieprzekraczającej 1 MW, które korzystały z systemu zielonych certyfikatów przez minimum pięć lat, wprowadzono możliwość uzyskania pomocy operacyjnej na dodatkowe dwa lata – wyłącznie w systemach FIT oraz FIP. Zdaniem autorów nowelizacji, w efekcie tej zmiany ponad 400 elektrowni wodnych oraz około 80 instalacji produkujących tzw. biogaz składowiskowy (BGS) i innych biogazowni, o mocy zainstalowanej do 1 MW, skorzysta z wsparcia umożliwiającego pomoc operacyjną do 17 lat.
Harmonogram wsparcia
Kolejnym nowym rozwiązaniem jest możliwość określenia długoterminowego harmonogramu udzielania wsparcia wytwórcom OZE przez sześć kolejnych lat. Ilość i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w aukcji w latach 2022–2027, zostanie określona w rozporządzeniu i nie będzie można ich zmniejszać. Ten mechanizm wsparcia zostanie wprowadzony po notyfikacji.
Ułatwienia dla większych mocy
Większe instalacje OZE będzie można stawiać bez konieczności uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego danej gminy. Do tej pory dopuszczalna maksymalna moc zainstalowana wynosiła 100 kW, teraz zwiększono ją do 500 kW. W przypadku farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych klasy V i VI, VI i nieużytkach będzie to 1 MW. Zwolnieniu będą podlegać urządzenia inne niż wolnostojące (czyli w praktyce zamontowane na dachach budynków).
Od 2016 r. w wyniku aukcji na produkcję energii elektrycznej z OZE udzielono wsparcia dla ponad 209 TWh: odpowiada to zakontraktowanej energii elektrycznej o wartości ponad 50 mld zł wypłaconych wytwórcom przez 15 lat.
Przeczytaj także: Morska energetyka wiatrowa: jest porozumienie sektorowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.