Na zbiorniku Alqueva w Portugalii, w rejonie zapory, zaczęła już działać największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie.
Pływająca elektrownia słoneczna Alqueva, źródło: twitter.com/innovationatEDP
Alqueva to sztuczny akwen, który powstał poprzez przegrodzenie rzeki Gwadiana zaporą. Ma około 250 tys. km2 powierzchni, jest uznawany za największy sztuczny zbiornik wodny w Unii Europejskiej.
Pływająca farma słoneczna została zbudowana w miejscu, które posiada jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia. Siłownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych o łącznej mocy 4 MW, a dzięki umieszczeniu ich na wodzie efektywność wzrosła o 11%.
This is it: Alqueva Floating Solar Power Plant is on! Follow the big day as we live-tweet from the Alqueva dam reservoir. https://t.co/2prD4Cah50 #EDPChangingTomorrowNow #EnergyTransition #Alqueva #SolarEnergy pic.twitter.com/5vHEquwB4F
Pływająca elektrownia słoneczna Alqueva ma produkować 7,5 GWh rocznie, tym samym będzie w stanie zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych.
Inwestorem była portugalska spółka energetyczna EDP, która już planuje montaż kolejnej pływającej elektrowni słonecznej na zbiorniku Alqueva. Nowy obiekt ma mieć 70 MW. Jeśli powstanie, będzie największą tego typu pływającą instalacją na świecie.
Przeczytaj takze: Będzie więcej wiatraków? Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.