Miedziowy koncern KGHM planuje inwestycję w małe modułowe reaktory jądrowe (ang. small modular reactor – SMR). Firma współpracuje z amerykańską spółką NuScale. Do Państwowej Agencji Atomistyki trafił wniosek o ocenę technologii i rozwiązań technicznych.
Wizualizacja elektrowni z małym reaktorem modułowym. Źródło: NuScale
- Projekt SMR firmy NuScale jako jedyny został zatwierdzony przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego
- Pierwsze reaktory w KGHM mają zostać uruchomione w 2029 r.
- Produkt firmy ze Stanów Zjednoczonych może produkować energie elektryczną i ciepło
Prace nad wdrożeniem SMR
Według Marcina Chludzińskiego, prezesa KGHM, złożenie wniosku oznacza, że firma planuje wdrożenie technologii SMR.
Kolejnym krokiem będzie opracowanie studium lokalizacyjnego. Koncern wybrał kilka miejsc, a kryteria wyboru dotyczą takich zagadnień, jak zgodność z polskim prawem, ochrona środowiska czy kwestie ekonomiczne. Trwają także prace nad uruchomieniem w kraju testowego centrum sterowania, gdzie będą się szkolić operatorzy i specjaliści od energetyki jądrowej.
Wizualizacja centrum sterowania SMR. Źródło: NuScale
Współpraca z NuScale
W lutym 2022 r. spółka podpisała umowę z amerykańską firmą NuScale Power o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Pierwsze reaktory mają zostać uruchomione w 2029 r.
Spółka NuScale Power opracowała technologie modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym. Może on produkować energię elektryczną i cieplną, służyć do odsalania wody, produkcji wodoru, ma też inne zastosowania związane z ciepłem procesowym. To jedyne do tej pory rozwiązanie SMR, które zostało zatwierdzone przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (ang. U.S. Nuclear Regulatory Commission). Spółka podpisała z firmą Paragon Energy Solutions podpisała porozumienie licencyjne dotyczące przemysłowego wdrożenia rozwiązań bezpieczeństwa i ochrony modułowych reaktorów jądrowych.
KGHM planuje wykorzystanie elektrowni atomowej do zasilania oddziałów produkcyjnych. Modułowe rozwiązanie pozwala na zwiększanie skali przedsięwzięcia.
Amerykańskie wsparcie dla inwestycji SMR w Europie
Firma NuScale została wymieniona przez prezydenta Joe Bidena podczas szczytu G7, jaki przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Zapewnił też o poparciu inwestycji planowanych w Europie. Z kolei Parlament Europejski przyjął przyjął propozycję Komisji Europejskiej o włączeniu energetyki jądrowej i gazu ziemnego do unijnej taksonomii, co umożliwi dofinansowanie takich inwestycji.
Z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzonych w 2021 r. wynika, że 74% polskiego społeczeństwa popiera budowę elektrowni jądrowych w kraju.
Przeczytaj także: Orlen wnioskuje o ocenę technologii małych reaktorów jądrowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.