• Fundamenty ważące po 2,4 tys. ton stanowią stalowe pale o długości 120 m
  • Zostaną wbite w dno morza na głębokość do 50 m
  • Stacje elektroenergetyczne o masie 2,5 tys. ton znajdą się 20 m nad powierzchnią wody

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólna inwestycja Grupy Orlen i Northland Power. Do końca 2022 r. mają zostać zakontraktowane wszystkie kluczowe komponenty i usługi, które umożliwią rozpoczęcie prac budowlanych w 2024 r. Produkcja energii elektrycznej ma się rozpocząć w 2026 r.

Imponujące fundamenty pod wiatraki morskie

Masa fundamentów turbin wiatrowych wyniesie do 2,4 tys. ton każdy. Będą to liczące 120 m stalowe pale, które zostaną wbite przez statki instalacyjne w dno morza na głębokość do 50 m. Elementy przejściowe połączą fundamenty z posadowianymi na nich wieżami turbin. Część tych ostatnich konstrukcji zostanie wybudowana w zakładach położonych w Polsce. Gotowe komponenty będą transportowane na miejsce i instalowane na morzu. Firma odpowiedzialna za te operacje posiada flotę 60 jednostek specjalistycznych. Część z nich jest przystosowana do prac na Morzu Bałtyckim.


Dwie morskie stacje elektroenergetyczne

Umowy rezerwacyjne dotyczą także dwóch morskich stacji elektroenergetycznych, które znajdą się na liczącym około 130 km2 terenie morskiej farmy wiatrowej. Poprzez sieć kabli wewnętrznych będą przesyłały do podstacji lądowej energię wytwarzaną przez ponad 70 turbin o minimalnej mocy po 14 MW. Stacje o masie 2,5 tys. ton każda, posadowione na fundamentach, będą wznosić się na około 20 m nad powierzchnię wody.

Sprawdzeni dostawcy

Baltic Power wybiera do współpracy dostawców, którzy mogą pochwalić się nie tylko dużym doświadczeniem, ale także gotowością do realizowania części prac na terenie Polski. Dla nas jako inwestora to bardzo ważny argument, który przekłada się na budowanie lokalnego łańcucha wartości sektora offshore wind. Każda z tych firm już teraz intensywnie poszukuje poddostawców w naszym kraju – komentuje Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power znajdzie się w odległości około 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. W lipcu zawarto umowę na transport i instalację turbin. Prace będzie wykonywał jeden z 15 dostępnych na świecie statków instalacyjnych.

Przeczytaj także: W Holandii powstanie pierwszy morski klaster wodorowy