• Po rozbudowie farma fotowoltaiczna będzie się składać z 50 tys. paneli PV
  • Zajmą one teren o powierzchni 12 ha
  • W 2023 r. w pobliżu rozpocznie się budowa instalacji o mocy 65 MW

Farma fotowoltaiczna będzie miała większą moc

W pierwszej połowie 2022 r. zakończono pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej PV Gryf w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie). Na powierzchni 10 ha umieszczono 40 tys. paneli fotowoltaicznych o sumarycznej mocy 20 MW. Elektrownia słoneczna pracuje na razie w trybie rozruchowym.

Przed końcem robót opracowano plan rozbudowy farmy fotowoltaicznej do mocy 26 MW. W sierpniu przekazano wykonawcy teren pod panele fotowoltaiczne. Jego powierzchnia to 2 ha. Prawie 10 tys. nowych paneli już zainstalowano. Jest już część inwerterów, kolejne będą montowane w najbliższym czasie. Układana jest instalacja elektryczna.


Farma fotowoltaiczna PV Gryf powstaje w sąsiedztwie farmy wiatrowej FW Przykona (31 MW) działającej od lata 2020 r. Obiekty znajdują się na obszarach zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów. To łącznie 300 ha.

Zwiększenie mocy to efekt współpracy Energi Wytwarzanie (inwestor) z Energą Green Development (deweloper i inżynier kontraktu), spółek zależnych Energi z Grupy Orlen.

Sześć farm fotowoltaicznych w budowie

W budowie jest aktualnie jeszcze sześć przedsięwzięć fotowoltaicznych. W I kwartale 2023 r. rozpocznie produkcję na pełną skalę PV Wielbark o mocy 62 MW (woj. warmińsko-mazurskie). Pozostałych pięć instalacji to mniejsze obiekty o mocy 1 MW każdy. Jedna powstaje w gminie Przykona, trzy w woj. warmińsko-mazurskim (dwie farmy w Samolubiu i jedna w Pierzchałach) oraz w woj. kujawsko-pomorskim (Czernikowo).

Po zakończeniu tych inwestycji moc fotowoltaiki Energi osiągnie 98 MW. Roczna produkcja prądu  wystarczy do zaspokojenia potrzeb mniej więcej 49 tys. krajowych gospodarstw domowych.

Do 2030 r. moc OZE ma osiągnąć 2,4 GW

Grupa zapowiada kolejne przedsięwzięcia. W I kwartale 2023 r. ruszy budowa farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy 65 MW (w pobliżu FW Przykona i PV Gryf). Portfolio spółki Energa Green Development obejmuje projekty instalacji PV o sumarycznej mocy przekraczającej 400 MW. Z tego wolumenu około 100 MW zrealizowane ma zostać w formule cable-pooling, czyli przy wykorzystaniu potencjału przyłączeniowego zabezpieczonego wcześniej dla jednego typu źródeł wytwórczych przez inne. Dzięki temu nowe aktywa nie będą wymagały pozyskania nowych warunków przyłączeniowych – czytamy w komunikacie.

Energa planuje, że w okresie od 2021 r. do końca dekady (2030 r.), jej nakłady inwestycyjne w zakresie wytwarzania wyniosą 13,6 mld zł. Moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii (OZE) ma osiągnąć 2,4 GW (własność spółki i udziały). Do 1,3 GW dojdzie energetyka niskoemisyjna, po uruchomieniu bloków gazowo-parowych w Ostrołęce i Grudziądzu.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica – jest decyzja środowiskowa