Partnerzy portalu

Pierwsza pływająca elektrownia słoneczna w Polsce

Opublikowano: 23-11-2022 Źródło: Miasto Gdańsk

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na sztucznym zbiorniku retencyjnym. To podwójna adaptacja do skutków zachodzących zmian klimatycznych – miasto dba o retencję i jednocześnie efektywnie pozyskuje energię z OZE.


Pływająca instalacja fotowoltaiczna w Gdańsku - Fot. Miasto Gdańsk. Pływająca instalacja fotowoltaiczna w Gdańsku - Fot. Miasto Gdańsk.
  • Pływające panele fotowoltaiczne to przyszłość zielonej energetyki
  • Produkują więcej energii, zabierają mniej miejsca i są łatwe w montażu
  • Pilotażowy projekt Isifloating™ ruszył w Gdańsku

W strategii rozwoju Gdańska 2030+ stawiamy olbrzymi nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii, chcemy zwiększyć ten potencjał sześciokrotnie, z poziomu 16 MW do 90 MW – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Do tego celu będziemy wykorzystywać różne przestrzenie - nie tylko dachów budynków, ale również zbiorników wodnych – dodaje.

Idealna na wodę

Fot. materiały prasowe Miasto Gdańsk
Fot. materiały prasowe Miasto Gdańsk

Innowacyjny projekt powstał na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI) – parku przemysłowego zlokalizowanego na obszarze portu morskiego w Gdańsku. Mini pływająca farma słoneczna składa się ze 110 paneli o łącznej mocy 49,5 kW. Swoje działanie rozpoczęła 10 listopada br. Tworzące ją panele bifacial typu glass-glass posiadają z obu stron warstwy szkła odpornego na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu są bardziej przystosowane do warunków pracy występujących na wodzie.

Więcej energii, więcej miejsca

Celem nietuzinkowego projektu jest rozwój alternatywnych źródeł energii dla zlokalizowanego obok zbiornika retencyjnego Centrum Biurowego KOGA. Już wcześniej (w lipcu) zamontowano na jego dachu standardowe panele PV. Pływająca mini farma słoneczna w sprytny sposób wykorzystuje powierzchnię zbiornika retencyjnego i jest najnowszą realizacją miejskiej spółki InvestGDA zaangażowanej w zarządzanie zasobami inwestycyjnymi Gdańska i wdrażanie zrównoważonych rozwiązań m.in. z zakresu zielonej energii oraz projektów proekologicznych.

Fot. materiały prasowe Miasto Gdańsk
Fot. materiały prasowe Miasto Gdańsk

Dzięki zainstalowaniu pływającej instalacji pozyskujemy energię bez konieczności zmniejszania terenów, które mogą pozostać do dyspozycji przyszłych inwestorów – podano w oficjalnym komunikacie.


Pływająca platforma PV jest doskonałym rozwiązaniem na wykorzystanie nieużytkowych powierzchni wodnych do generowania zielonej energii. Inwestycja ma na razie charakter pilotażowy - wyjaśnił Maciej Cieślik, doradca zarządu InvestGDA

Prosta, mobilna, modułowa – szyta na miarę

Platforma w technologii Isifloating™ jest przemyślana i odpowiednio zaprojektowana, więc montaż polega na składaniu dobrze wykonanych i pasujących do siebie elementów, takich jak pływaki, łączniki, klipsy do paneli, itd. – wypowiada się Piotr Musiał prezes firmy Antamion, wykonawcy instalacji i dodaje: większość operacji wykonuje się na lądzie, na specjalnie przygotowanym placu montażowym, jedynie końcowy montaż elektryczny przeprowadza się na pływających sekcjach platformy na wodzie.

Fot. materiały prasowe Miasto Gdańsk
Fot. materiały prasowe Miasto Gdańsk


Te cechy wyróżniają projekt na tle innych pływających instalacji fotowoltaicznych, które już działają na terenie naszego kraju i są bazowane na pływakach chińskich. Gdańska instalacja została zaprojektowana z uwzględnieniem lokalnych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Na ich podstawie wykonano obliczenia wytrzymałości konstrukcji, które następnie wykorzystano przy projektowaniu oryginalnej instalacji. Dzięki temu pływająca elektrownia będzie mogła efektywnie funkcjonować przez lata.

Zalety pływającej fotowoltaiki

Farma słoneczna umiejscowiona na wodzie nie tylko nie zabiera przestrzeni, która można wykorzystać w lepszy sposób ale także generuje więcej energii niż na lądzie. Dzieje się tak, ponieważ otaczająca ją woda zapewnia chłodzenie paneli PV, co pozwala osiągnąć produkcję o ok. 5-10% wyższą, niż na gruncie, lub dachu. Istotnym atutem jest też fakt, że na panelach znajdujących się na wodzie osiada mniej kurzu zatem absorbcja promieni słonecznych jest większa.


Przeczytaj także: Już 11 farm wiatrowych Tauronu. To łącznie 200 wiatraków

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!