• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Morska farma wiatrowa Baltica – jest decyzja środowiskowa

Opublikowano: 20-10-2022 Źródło: Ørsted, PAP

Pierwsza morska farma wiatrowa Baltica 3 ma rozpocząć działalność w 2026 r., a druga, Baltica 2, w 2027 r. Inwestycja firm PGE i Ørsted uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z obiektów. Wkrótce rozpoczną się prace mające na celu uzyskanie pozwoleń na budowę.


Morska farma wiatrowa. Fot. ilustr. Bphoto/Adobe Stock Morska farma wiatrowa. Fot. ilustr. Bphoto/Adobe Stock
  • Kolejne etapy to wnioski o pozwolenia wodnoprawne i decyzje lokalizacyjne
  • Morska farma wiatrowa ma już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
  • Przejście kabli energetycznych z morza na ląd zostanie wykonane metodą bezwykopową

Morska farma wiatrowa. Koleje kroki do budowy

Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej złożyliśmy wnioski o pozwolenia wodnoprawne i będziemy występować o decyzje lokalizacyjne. To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi. Ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji – mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu Baltica 2+3 z Ørsted.


Morska farma wiatrowa. Badania środowiskowe i inne pozwolenia

Przed złożeniem wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej przeprowadzono szczegółowe badania środowiska przyrodniczego. Morska farma wiatrowa otrzymała taką decyzję 24 stycznia 2022 r. PGE i Ørsted mają także pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp, ułożenie i utrzymanie kabli, a także umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem i prawo do kontraktu różnicowego.

Źródło: Ørsted Źródło: Ørsted

Morska farma wiatrowa. Połączenie morze-ląd metodą bezwykopową

Infrastruktura przyłączeniowa służy przesłaniu wyprodukowanej przez morskie wiatraki energii elektrycznej do elektroenergetycznej sieci przesyłowej na lądzie. By kable przeszły przez strefę brzegową zostanie wykonany przewiert morze–ląd. Przewody zostaną poprowadzone pod plażą przy wykorzystaniu technologii bezwykopowej, a dalej ławą kablową przez gminę Choczewo do dwóch lądowych stacji transformatorowych zlokalizowanych w pobliżu Osieków Lęborskich. Stamtąd energia elektryczna będzie wprowadzona do stacji elektroenergetycznej należącej do PSE, krajowego operatora sieci przesyłowej.

Morska farma wiatrowa. Za cztery lata pierwszy prąd

Według planów morska farma wiatrowa Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW ma zacząć wytwarzanie prądu w 2026 r. Baltica 2 (do 1497 MW) dołączy do niej w 2027 r. Obikety znajdą się w odległości około 40 km od portu w Ustce, gdzie powstanie centrum serwisowe. Według spółki PGE Baltica w ciągu kilku miesięcy zostaną wyłonieni dostawcy dla części morskiej przedsięwzięcia.

Przeczytaj także: Ørsted i PGE – powstanie projekt budowlany morskiej farmy wiatrowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!