• Wodociągi Chrzanowskie odpowiadają za ponad 1180 km sieci wodociągowej i około 550 km kanalizacyjnej
  • W pierwszym półroczu 2022 r. produkcja z OZE wzrosła o ponad 22%
  • Jednym z głównych priorytetów spółki jest energooszczędność

Podpisano już umowę z wykonawcą zadania. Instalacja fotowoltaiczna będzie produkować energię na potrzeby wydziałów technicznych i zaplecza magazynowego. Łukasz Brzózka, prezes spółki, tłumaczy, że własne źródło o łącznej mocy 81 kW pozwoli ograniczyć o 20% ilość kupowanej energii elektrycznej dla bazy na Trzebionce.

OZE – ważny element rozwoju spółki

To nie pierwsza inwestycja Wodociągów Chrzanowskich z zakresu OZE. Obecnie spółka posiada pięć instalacji fotowoltaicznych o sumarycznej mocy 142 kW, które – wspólnie z układem biogazowym na terenie oczyszczalni w Chrzanowie – w 2021 r. wyprodukowały 1,274 GWh energii (16,.3% całkowitego zużycia w spółce).


Poza tym, jak informują Wodociągi, w pierwszym półroczu 2022 r. produkcja z OZE wzrosła o ponad 22% i tylko w samej chrzanowskiej oczyszczalni pokrywa już blisko 80% zapotrzebowania na prąd (całkowita samodzielność tego zakładu w zakresie energii cieplnej na cele technologiczne i zimowego ogrzewania pomieszczeń).

Energooszczędność jest jednym z głównych priorytetów spółki. W pierwszych miesiącach przyszłego roku zostanie zainstalowany i uruchomiony na oczyszczalni w Chrzanowie trzeci agregat kogeneracyjny biogazu o mocy 100 kW. Możliwe, że pozwoli to na dojście do pełnej samowystarczalności energetycznej tego obiektu, a nawet zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby SUW Żelatowa – mówi Łukasz Brzózka.

Dodaje, że w przypadku fotowoltaiki w planie na 2023 r. są też inwestycje na terenach oczyszczalni ścieków w Sierszy i Chrzanowie.

Wodociągi Chrzanowskie odpowiadają za ponad 1180 km sieci wodociągowej i około 550 km kanalizacyjnej. Każdego roku 4,5 mln m3 wody trafia do 21,3 tys. gospodarstw domowych w trzech gminach: Chrzanów, Libiąż i Trzebinia (łącznie 100 tys. mieszkańców).

Przeczytaj także: Kto produkuje najwięcej zielonej energii na świecie? TOP 30