Partnerzy portalu

Energia ze ścieków. Największa instalacja w Polsce powstaje we Wrocławiu

Opublikowano: 17-11-2023 Źródło: UM Wrocław

Projekt Wrompa, czyli wrocławska pompa ciepła będzie największą w Polsce instalacją do produkcji energii cieplnej ze ścieków. Budowana jest na terenie wrocławskiej przepompowni Port Południe. Wytwarzane ciepło pokryje 5% zapotrzebowania odbiorców ciepła sieciowego w mieście. Otwarcie obiektu przewidziano na 2024 r.


We Wrocławiu powstaje największa pompa ciepła w Polsce. Fot. Fortum We Wrocławiu powstaje największa pompa ciepła w Polsce. Fot. Fortum
  • Wielka pompa ciepła będzie mieć moc 12,5 MW
  • Produkcja ciepła z węgla zmniejszy się o 364 tys. GJ rocznie
  • Emisja CO2 spadnie o 35 tys. ton

Wrocław chce odejść od węgla. Pompa ciepła pomoże

System ciepłowniczy we Wrocławiu wykorzystuje do produkcji wyłącznie węgiel. Potrzebne są zmiany, które umożliwią dekarbonizację, przede wszystkim przez zastosowanie innych paliw. Możliwe jest też odzyskiwanie ciepła odpadowego z serwerowni, procesów produkcyjnych i ścieków.

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) już całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło w oczyszczalni ścieków na Janówku. W przypadku energii elektrycznej jest to 60%. Wszystko dzięki biogazowi z fermentacji nieczystości.


Wrompa będzie mieć moc 12,5 MW i stanie się największą systemową pompą ciepła w Polsce. Tysiąc razy mocniejszą od typowych urządzeń w domach jednorodzinnych. Będzie pozyskiwać energię cieplną ze ścieków komunalnych i deszczowych, głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Pokryje 5% miejskiego zapotrzebowania na ciepło. To pierwszy krok do odejścia od paliw kopalnych w stolicy Dolnego Śląska.

Zasilanie pompy ciepła zapewni energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja ciepła z węgla zmniejszy się o 364 tys. GJ rocznie. Oznacza to też ograniczenie emisji CO2 o 35 tys. ton, a także spadek stężeń innych szkodliwych substancji, jak SO2, NOx i pyłów.

Budowa Wrompy, największej pompy ciepła w kraju

Fot. Fortum Fot. Fortum

Większość instalacji znajdzie się pod ziemią. Są już ściany szczelinowe zagłębione na 26 m. Pomogą w zatrzymaniu wód gruntowych. Na głębokości 13 m wylano warstwę chudego betonu. Układane są na niej zbrojenia płyty fundamentowej. Tu będą umieszczone instalacje do podczyszczania ścieków. Dalszy etap prac to budowa części naziemnej.

Koszt inwestycji realizowanej przez firmę Fortum we współpracy z MPWiK wynosi 100 mln zł. Dotacja ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego to 18 mln zł, a z budżetu państwa 3 mln zł. Wykonawcą jest spółka Strabag.

Wrompa będzie miała ponad 1200 m2 powierzchni użytkowej. Stan surowy ma być osiągnięty w styczniu 2024 r., a instalacja zostanie oddana do użytku w IV kwartale 2024 r.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!