W Polsce dyskusja nad potrzebą budowy elektrowni jądrowej trwa od lat. Zresztą, taki obiekt (elektrownia jądrowa Żarnowiec) w latach 1982-1990 powstawał w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno (woj. pomorskie) nad Jeziorem Żarnowieckim, ale m.in. ze względu na zmiany ustrojowe z tamtego pomysłu zrezygnowano.

Do pomysłu wrócono niedawno. Według ostatnich informacji, pierwsza polska elektrownia jądrowa mogłaby zacząć działać w 2030 r. Szacuje się, że łączny koszt budowy wyniesie około 75 mld zł.


W kwietniu minionego roku spółka PGE EJ 1 poinformowała, że rozpoczęły się badania związane z przygotowaniami do budowy. Badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone są w dwóch lokalizacjach: „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec”, położonych w gminach Choczewo, Krokowa i Gniewino (woj. pomorskie). Ich zakończenie zaplanowane zostało na pierwszą połowę 2020 r.

Przedmiotem badań lokalizacyjnych jest uzyskanie danych do przeprowadzenia oceny terenu z punktu widzenia przydatności dla posadowienia elektrowni jądrowej, w tym weryfikacja czynników wykluczających możliwość uznania terenu za spełniający wymogi bezpieczeństwa jądrowego (występowanie tzw. wady zasadniczej) – podano.

Z kolei wiceminister środowiska Mariusz Gajda tłumaczył, że w Polsce elektrownia jądrowa może powstać tylko nad morzem. – Dlaczego? Bo tylko tam nie zabraknie wody do jej chłodzenia. Z tych samych powodów nie powstanie ona w pobliżu kopalń – mówił.

W zeszłym roku, w rozmowie z naszym serwisem, prof. dr hab. Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego, przyznała, że w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa. Wszystko za tym przemawia. I nasze zobowiązania odnośnie do redukcji emisji, i ekonomika, i ogólna sytuacja w naszej energetyce. Miks energetyczny powinien być zróżnicowany, a zróżnicowanie oznacza bezpieczeństwo – wyjaśniała.


Niedawno Ministerstwo Energii przepytało Polaków o ich stosunek do budowy elektrowni jądrowej. Za realizacją przedsięwzięcia było 59% osób.

Przeczytaj także: Polacy popierają budowę elektrowni jądrowej?