Głównym udziałowcem nowej elektrowni ma być francuski producent energii ze źródeł odnawialnych (OZE), NEOEN (choć przez 20 lat to Eiffage Energía będzie odpowiadać za utrzymanie obiektu); środki finansowe na realizację projektu mają pochodzić natomiast m.in. z francuskiego funduszu inwestycji rozwojowych PROPARCO.


Elektrownia, nazwana Paradise Park, zostanie zlokalizowana około 150 km na zachód od stolicy Jamajki, Kingston – na południowo-zachodnim krańcu wyspy, w regionie Westmoreland. Łączna moc paneli sięgać ma nawet 51,5 MWP. Inwestycja realizowana jest w ramach Narodowej Polityki Energetycznej Jamajki na lata 2009–2030. Zgodnie z jej założeniami, udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej produkcji energii elektrycznej na Jamajce ma wzrosnąć z 5% w 2008 r. do 20% w 2030 r. – informuje Grupa Eiffage. Jeszcze 10 lat temu na Jamajce energia ze źródeł odnawialnych pochodziła z elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Od tego czasu zrealizowano tam niemało inwestycji fotowoltaicznych (moc największej z wybudowanych do tej pory elektrowni to 28 MWP), jednak dopiero ukończenie Paradise Park wydatnie zwiększy udział tego źródła energii w miksie energetycznym Jamajki. Paradise Park zajmie też automatycznie miejsce największej elektrowni fotowoltaicznej na wyspie.


Jednym z powodów budowy elektrowni fotowoltaicznej na Jamajce jest plan dywersyfikacji miksu energetycznego, a w tym zredukowania udziału energii generowanej z ropy naftowej z 95% (2008 r.) do 30% w 2030 r., a także włączenia do niego energii wytwarzanej z gazu ziemnego (42%) i pozostałych źródeł (8%).


Planowany termin oddania do użytku Paradise Park to pierwsza połowa 2019 r.

Elektrownie fotowoltaiczne zbudowane przez Grupę Eiffage

Spółki z Grupy Eiffage często realizują zadania z segmentu energii odnawialnej. Dotychczas wybudowały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1,5 GW, m.in. największą europejską elektrownię tego typu, tj. Constantin, o mocy 300 MWP w Cestas k/ Bordeaux w południowo-zachodniej Francji (2015 r.). W 2018 r. oddały do użytku dwie elektrownie fotowoltaiczne: Ten Merina w Senegalu (30 MWP) oraz elektrownię o mocy 50 MWP w Toujounine, na przedmieściach stolicy Mauretanii – Nawakszut. Do końca roku włączona do eksploatacji ma też być elektrownia Huatacondo o mocy 98 MWP, zlokalizowana na pustyni Atakama w Chile.


Eiffage Energía to część Grupy Eiffage – jednej z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Jest jednym z liderów w sektorze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Spółka zrealizowała pod własną marką wiele kontraktów na całym świecie, m.in. pomogła zbudować prawie jedną trzecią instalacji fotowoltaicznych w Chile. Przedstawicielem Grupy Eiffage w Polsce jest Eiffage Polska Budownictwo.

Przeczytaj także: Grecka wyspa Tilos będzie zasilana wyłącznie energią odnawialną