Wcielany w życie projekt pod nazwą Nowa Koncepcja to pomysł opracowany przez pracowników spółki: Bartosza Moszowskiego, Franciszka Wisławiczka i Piotra Matyję. Dzięki nowemu sposobowi produkcji energii możliwa będzie rezygnację z budowy następnego kotła węglowego. Jak oszacowano, w efekcie firma ma zaoszczędzić blisko 200 mln zł, do tego co roku koszty operacyjne będą mniejsze o około 30 mln zł. Na realizację Nowej Koncepcji przeznaczone zostaną 282 mln zł, przy czym część z tej kwoty wydana będzie na kotły rezerwowo-szczytowe.


Opracowana przez pracowników spółki Nowa Koncepcja to innowacyjne, przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Przyczyni się m.in. do znaczącego obniżenia emisji dwutlenku węgla, dzięki czemu nasze miasto stanie się bardziej ekologiczne – mówi Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Z kolei wiceprezes Artur Kamiński dodaje, że wprowadzając Nową Koncepcję zabezpieczamy również realizację przyszłych inwestycji.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych. Spółka posiada m.in. własną elektrociepłownię oraz port załadunkowy.

Przeczytaj także: Elektrownia Połaniec modernizuje elektrofiltry