• Strefy czystego transportu będą dostępne dla samochodów z LPG
  • Auta w carsharingu bez opłat za parkowanie i z dostępem do buspasów
  • Łatwiej będzie montować punkty ładowania w budynkach wielorodzinnych

Taryfa dla stacji ładowania

Poza projektem nowych regulacji, opublikowano rozporządzenie ministra resortu klimatu i środowiska wprowadzające do polskiego prawa tzw. E-Taryfę, czyli nową taryfę dystrybucyjną skierowaną wyłącznie do operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Dedykowana taryfa, dostosowana do realiów rynku elektromobilności znajdującego się we wczesnej fazie rozwoju, ma korzystnie wpływać na dynamikę rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury pojazdów elektrycznych w Polsce. W tej chwili analizujemy czy projekt, będący efektem dialogu, jaki branża prowadziła z administracją od kwietnia 2019 r., spełnia te przesłanki – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).


Szansa na przyspieszenie w sektorze elektromobilności

Projekt zmian w ustawie o elektromobilności wynika z potrzeby przyspieszenia i ułatwienia rozwoju tego sektora oraz konieczności wdrożenia dwóch dyrektyw unijnych – w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego oraz w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

Dotychczasowe działania na rzecz elektromobilności w Polsce, delikatnie to ujmując, nie przyniosły pożądanych efektów, a pilotażowy program bezpośrednich dopłat do samochodów elektrycznych okazał się całkowitym fiaskiem, głównie z powodu nierealistycznych wymagań. Projekt zmian w regulacjach tematu dopłat nie porusza, wprowadza jednak rozwiązania na pierwszy rzut oka pozytywne.

Przegląd najważniejszych propozycji:

Strefy czystego transportu

Mają być obowiązkowe w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, a w innych gminach i miejscowościach będzie możliwość ich wprowadzania. Rozszerzy się katalog pojazdów dopuszczonych do ruchu w strefach. Do tej pory były to wyłącznie pojazdy elektryczne, zasilane gazem ziemnym lub wodorem. Projekt rozszerza tę listę o samochody z napędem LPG, a także spełniające normy Euro 4 (do 2025 r.), Euro 5 (do 2030 r.) i Euro 6 (do 2035 r.). Poza tym do stref będą mogły wjeżdżać pojazdy mikro- i małych przedsiębiorców działających w strefie, osób pomagających mieszkańcom w niezbędnych sprawach życia codziennego, służb miejskich i – jak do tej pory – policji i straży pożarnej. Uprawnione pojazdy będą oznakowane.

Pasy ruchu dla autobusów i pojazdów elektrycznych

Projekt zakłada wprowadzenie regulacji ułatwiających tworzenie pasów ruchu dla samochodów z napędem elektrycznym i autobusów na szybkiego ruchu w miastach w miejscach zatłoczonych, w których występują problemy z płynnością przejazdów. Zostaną określone sposoby współpracy samorządów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Punkty ładowania w budynkach wielorodzinnych

Wprowadzane przepisy mają ułatwiać instalację ładowarek w budynkach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Ma to być czynność zwykłego zarządu z możliwością odmowy w określonych przypadkach, przy jednoczesnym sporządzaniu ekspertyz dotyczących możliwości przyłączeniowych budynku. Regulacje mają ułatwić montaż punktów ładowania na wniosek mieszkańców i przyczynić się do zwiększenia ich liczby.

Zwolnienia z opłat drogowych i środowiskowych

Dotyczyłyby pojazdów niskoemisyjnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (samochody ciężarowe i autobusy). Celem jest zmniejszenie poziomu szkodliwych emisji w transporcie. Mają zachęcić przedsiębiorców do wymiany flot na niskoemisyjne, których eksploatacja w wyniku planowanych zmian stanie się tańsza niż pojazdów spalinowych.

Rozszerzenie uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego

Inspektorzy UDT zyskają możliwość przeprowadzania kontroli okresowych i doraźnych stacji i punktów ładowania. W pierwszym przypadku w zakresie ich bezpiecznej eksploatacji, w drugim – w przypadku podejrzenia wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, z uwagi na awarie lub uszkodzenia stacji lub punktu ładowania.

Doprecyzowanie przepisów dla UDT

Zostanie doprecyzowana i rozszerzona definicja stacji ładowania, by jednoznacznie wskazać punkty i stacje podlegające kontrolom UDT.

Kody identyfikacyjne

W przepisach przewidziano obowiązek uzyskiwania indywidualnych kodów identyfikacyjnych dla operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania i dostawców usługi ładowania. Polska zobowiązała się do stworzenia repozytorium kodów ID w ramach programu PSA IDACS realizowanego przez Komisję Europejską.

Carsharing

Do ustawy zostanie wprowadzona definicja współdzielenia pojazdów i regulacje mające zwiększyć popularność takich usług. Tzw. carsharing, system krótkoterminowego najmu samochodów, rozwija się za pomocą platform i aplikacji, ale nie został dotychczas prawnie zdefiniowany. Przewidziano też zachęty dla użytkowników oraz operatorów, m.in. zwolnienie z obowiązku opłaty za parkowanie w przestrzeni miejskiej oraz możliwość poruszania się po buspasach.

Amortyzacja pojazdów niskoemisyjnych

Projektowane rozwiązania mają określić korzystniejsze zasady finansowej amortyzacji pojazdów niskoemisyjnych w stosunku do obowiązujących w przypadku pojazdów spalinowych.

Analiza i kontrowersje

PSPA zauważa, że choć wprowadzenie E-taryf jest rozwiązaniem oczekiwanym przez branżę, niektóre proponowane przepisy, m.in. w zakresie poboru miesięcznych i rocznych opłat z tytułu przyznania numeru Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych, w kontekście kosztów, jakie mają ponieść w tym zakresie operatorzy stacji, wydają się mocno niepokojące. Mogą wypaczyć sens wprowadzenia E-Taryfy, wpływając na wzrost kosztów usług ładowania dla użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce. Dlatego projektowane przepisy trzeba dokładnie przestudiować.

Rozpoczęliśmy analizę projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 10 listopada br. Omówienie proponowanych zmian opublikujemy wkrótce na stronie internetowej organizacji. Konsultacje publiczne projektu potrwają do końca listopada. Stowarzyszenie wspólnie z branżą wypracuje wiążące stanowisko – poinformowała Joanna Makola z Centrum Legislacyjnego PSPA.

Przeczytaj także: Technologie wodorowe: współpraca PGNiG ze znaną marką motoryzacyjną