• Tylko 2,9% kotłów węglowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej ma najwyższą klasę energetyczną
  • Choć prawie 77% ankietowanych słyszało o uchwale antysmogowej, ponad połowa nie zna jej zapisów
  • 60,1% kotłów należy wymienić do końca 2021 r.

Kluczowym zagadnieniem, jakie badano, był rok produkcji kotła, który wraz z informacją o klasie energetycznej urządzenia wyznacza termin jego wymiany. Okazało się, że 60,1% obecnie użytkowanych kotłów będzie trzeba wymienić do końca 2021 r., ponieważ zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 r. – informuje spółka Tauron Ciepło, zleceniodawca badania.

Badanie zrealizowano w IV kw. 2019 r. na terenie miast konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Wynika z niego m.in., że choć 76,8% ankietowanych wie o uchwale antysmogowej, to aż 22,1% twierdzi, że jej zapisy ich nie dotyczą, a 54% nic nie wie na ten temat. Okazało się także, że tylko 2,9% użytkowników kotłów węglowych posiada urządzenia najwyższej, piątej klasy energetycznej.


Wyniki badania pokazują, że pomimo różnorodnych działań informacyjnych, do znacznej części opinii publicznej nie dotarła informacja na temat przepisów uchwały i wynikających z nich obowiązków. Równocześnie, znaczący odsetek osób z konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które w najbliższych dwóch latach będą musiały wymienić źródło ciepła, deklaruje chęć podłączenia ciepła sieciowego – komentuje Małgorzata Kuś, rzecznik prasowa spółki.

W 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której celem jest poprawa jakości powietrza. Wprowadziła ona ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, w szczególności kotłów, kominków i pieców, jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło.

Zakazano używania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów węglowych i wykorzystujących je mieszanek, a także paliw z ponad 15-procentowym udziałem węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm i biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Uchwała precyzuje też terminy, w których konieczna jest wymiana ogrzewania, na bardziej ekologiczne: kotły wyprodukowane do 1 stycznia 2012 r. muszą być wymienione do 1 stycznia 2022 r., kolejne 10-letnie terminy obowiązują dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2014 r., 2016 r. i 2018 r.

Przeczytaj także: „New York Times” docenił Kraków za powietrze