Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego podpisali deklarację o współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza. Zgodnie z jej zapisami, od IV kw. 2023 r. w stolicy wejdzie w życie zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Obejmie on także kominki, ale tylko w dniach o podwyższonym poziomie smogu.
W Warszawie będzie obowiązywał zakaz spalania węgla. Fot. Paweł Horąży/Adobe Stock
- Samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają zaostrzenie przepisów uchwały antysmogowej
- W III kw. 2023 r. w Warszawie wejdzie w życie zakaz palenia węglem
- Miasto oferuje dotacje na wymianę instalacji grzewczych
Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem. Inwestujemy w ekologiczny transport publiczny, zieleń oraz wspieramy warszawianki i warszawiaków w wymianie tzw. „kopciuchów”. Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Przewidujemy, że będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kw. 2023 r. – powiedział Rafał Trzaskowski.
Już dziś tym, którzy w 2020 r. zawnioskują o dofinansowanie likwidacji starego pieca, miasto pokryje całość inwestycji.
W 2019 r. miasto przyjęło około 800 wniosków dotyczących wymiany kotłów przez indywidualnych użytkowników. Część z nich została załatwiona jeszcze w ubiegłym roku, inne są w toku. UMS Warszawy podkreśla, że od stycznia br. tempo składania wniosków znacząco wzrosło. To efekt podwyższenia kwot dotacji i uproszczenia procedur. Zlikwidowano też 543 „kopciuchy” w budynkach komunalnych. Większość z 1000 pozostałych zostanie wymieniona do końca 2021 r.
Inne działania na rzecz poprawy jakości powietrza, to posadzenie około 130 tys. nowych drzew, zamówienie 213 ekologicznych tramwajów i 45 energooszczędnych pociągów metra. Do stolicy trafi też 130 autobusów elektrycznych (pierwszy już jest na miejscu). Zastąpią one pojazdy z silnikami diesla jeżdżące po Trakcie Królewskim. Z kolei Miejskie Zakłady Autobusowe zamierzają kupić 160 niskoemisyjnych autobusów na CNG i LNG.
Urząd Miasta z Urzędem Marszałkowskim deklarują współpracę: przy planowanych przez samorząd województwa mazowieckiego pracach nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej, poprzez wyeliminowanie na terenie Warszawy węgla używanego w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzenia zakazu palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza.
Przeczytaj także: Na Górnym Śląsku 60% pieców węglowych nadaje się do wymiany
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.