Za trzy lata po zakończeniu inwestycji w magazynie będzie można przechowywać 1,2 mld m sześc. gazu - dwa razy więcej niż dziś.
Tymczasem dwa dni przed rozstrzygnięciem przetargu prezes PGNiG nie krył wątpliwości wobec oferty PBG, która ponaddwukrotnie przebiła oczekiwania gazowego koncernu. PGNiG szacowało koszt rozbudowy magazynu w Wierzchowicach na 0,56 mld zł bez podatku VAT, a oferta PBG bez podatku VAT jest warta 1,09 mld zł. - Oferta jest jedna, więc nie ma jej z czym porównać. W piątek szef PGNiG powiedział, że koncern uznał, iż budowa magazynu na własną rękę kosztowałaby niewiele taniej. - A na dodatek musielibyśmy wziąć na siebie ryzyko inwestycji.

Kontrakt z PBG wydaje się kosztowny w porównaniu z podobnymi inwestycjami w Europie Zachodniej. Za rozbudowę o 0,6 mld m sześc. magazynu w Wierzchowicach PGNiG zapłaci równowartość 318 mln euro - bez podatku VAT. Tymczasem niemiecki koncern Wingas buduje teraz za 250 mln euro w austriackim mieście Haidach podziemny magazyn na 2,4 mld m sześc. gazu (w ukończonej już części można gromadzić 1,2 mld m sześc. surowca). Gazprom niedawno zapowiadał, że rozważa budowę podziemnego magazynu gazu w niemieckiej Brandenburgii. Magazyn w Schwerin zmieściłby 8 mld m sześc. gazu, a inwestycję Rosjanie wycenili na 500 mln euro - informuje Andrzej Kublik w Gazecie Wyborczej

PBG ma wielkie szczęście w największych przetargach gazowego koncernu. Cztery miesiące temu konsorcjum PBG wygrało przetarg na przygotowanie do eksploatacji złóż ropy i gazu LMG w Zielonogórskiem. Kontrakt ma wartość 1,7 mld zł brutto. Dwa lata temu PBG wygrało przetarg na budowę dla PGNiG w Grodzisku na Wielkopolsce zakładu do usuwaniu azotu z gazu z krajowych złóż. Kontrakt jest wart ok. 120 mln zł, ale potem PGNiG zapowiadało, że inwestycja w Grodzisku pochłonie w sumie 330 mln zł.

W złożu gazu ziemnego zaazotowanego Wierzchowice powstaje podziemny zbiornik gazu ziemnego wysokometanowego o pojemności czynnej 1,2 mld m3 i zdolności dyspozycyjnej dostawy ok. 50 mln m3 na dobę. Przeznaczony będzie do pokrywania sezonowych nierównomierności w systemie przesyłowym oraz do magazynowania zapasów gazu. Obecnie prowadzi się eksploatację tzw. etapu zerowego PMG Wierzchowice o maks. pojemności zatłaczania do magazynu - 600 mln m3. Trwają prace projektowe dla realizacji etapu 1,2 mln m3, którego eksploatacja ma się rozpocząć ok. 2004 roku. GAZOPROJEKT opracował dla tego magazynu wstępne analizy, studia, koncepcję programowo-przestrzenną oraz Feasibility Study i inne materiały niezbędne do uzyskania kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dokumentację przetargową do wyboru Generalnego Wykonawcy, a także Projekty Budowlane i Wykonawcze gazociągów złożowych.