Ministerstwo Energii opublikowało aktualizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), która uwzględnia przejście pierwszej elektrowni jądrowej z fazy przygotowawczej do realizacyjnej oraz rozpoczęcie prac nad drugą inwestycją. Program zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy do 9 GWe.
Grafika poglądowa wygenerowana przez AI
Projekt realizowany przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe obejmuje budowę trzech reaktorów AP1000 o łącznej mocy ok. 3,75 GWe.
Najważniejsze etapy:
- grudzień 2025 r. – zgoda Komisji Europejskiej na model wsparcia,
- marzec 2026 r. – złożenie wniosku o zezwolenie na budowę do PAA,
- trwają prace przygotowawcze i realizacja infrastruktury towarzyszącej,
- kontynuowany jest proces kontraktacji.
Na dokapitalizowanie inwestycji w latach 2025–2030 przewidziano 60,2 mld zł. Uruchomienie pierwszego bloku planowane jest na 2036 r., a osiągnięcie pełnej mocy elektrowni do 2038 r.
Druga elektrownia jądrowa (EJ2)
Równolegle rozwijany jest projekt drugiej elektrowni wykorzystującej reaktory wodne generacji III+. Preferowane lokalizacje to Bełchatów i Konin.
Harmonogram:
- 2027 r. – wybór technologii i partnera strategicznego,
- ok. 2032 r. – rozpoczęcie budowy,
- ok. 2040 r. – uruchomienie pierwszego bloku.
Aktualizacja PPEJ zakłada także rozwój krajowego łańcucha dostaw, infrastruktury przesyłowej i kadr. Udział polskich firm przy budowie pierwszego reaktora szacowany jest na ok. 40%, a przy kolejnych blokach może wzrosnąć do 70%.
Przeczytaj także: Brytyjski port prezentuje wodorową alternatywę dla generatorów wysokoprężnych.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia