Rosyjski Kommiersant pisze, że dziś w stolicy Kataru odbędzie się pierwsze posiedzenie Komitetu Technicznego tak zwanej "Trójki gazowej", o powołaniu której Rosja, Iran i Katar poinformowały w końcu października.
Przewiduje się, że w konsorcjum każdy udziałowiec otrzyma po 30 procent akcji. Pozostałe 10 procent otrzyma firma, która zajmie się sprzedażą gazu. Przewiduje się, że będzie to przedsiębiorstwo z Chin lub Korei Południowej.

Rosyjski koncern gazowy Gazprom ogłosił, że silniej zaangażuje się w projekty gazowo-naftowe w Iranie, m.in. w dalsze etapy eksploatacji największego na świecie złoża gazu Południowy Pars. Obok francuskiego koncernu Total i malezyjskiego Petronasu Gazprom bierze już udział w drugiej i trzeciej fazie eksploatacji złoża.
Podczas rozmów w lutym 2008 w Teheranie delegacji Gazpromu z irańskim ministrem ropy Gholamem-Husejnem Nozarim osiągnięto porozumienie o wspólnej eksploatacji dwóch lub trzech bloków Południowego Parsu. Ustalono też, że GazpromNieft - spółka-córka rosyjskiego giganta - będzie uczestniczyć w wydobyciu ropy naftowej w Iranie.

W maju 2008 rynkiem gazowym wstrząsnęła nformacja dziennika "Financial Times", że brytyjsko-holenderski Shell i hiszpański Repsol wycofują się z eksploatacji gigantycznych złóż Południowy Pars w Iranie. Miały to zrobić pod naciskiem USA, które są przeciwne kontraktom z Iranem z powodu programu nuklearnego, jaki prowadzi Teheran. Rzecznik Repsola stwierdził jednak wówczas, że koncerny negocjują z Iranem eksploatację nowych pól gazu, a z dotychczasowych umów wycofują się "z powodu wzrostu kosztów wydobycia". Potwierdził to Shell.

Natomiast w Iranie zapowiedziano, że do lipca zacznie się eksploatacja pierwszych części gazowego złoża Południowy Pars. W projekcie tym uczestniczy norweski koncern StatoilHydro oraz konsorcjum firm z Korei i Japonii.
Złoże Pars jest zlokalizowane na wodach Zatoki Pewskiej i oobejmuje bszar 9700 kilometrów kwadratowych. 3700 kilometrów kwadratowych znajduje sie na wodach terytorialnych Iranu i nosi nazwę Południowy Pars. Pozostałe 6000 kilometrów kwadratowych należy do Kataru (Północny Pars). Złoże składa się z dwóch odrebnych struktur gazonośnych wieku jurajskiego i permskiego. Każda z nich podzielona jest na niezależne warstwy oddzielone nieprzepuszczalnymi barierami geologicznymi. Złoża Południowy Pars w Zatoce Perskiej kryją 14 bln m sześc. gazu - połowę całych rezerw Gazpromu i 8 proc. całych zasobów gazu ziemnego na świecie.