W konkursie MŚ, które stworzyło akcelerator, by znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne firmy zajmujące się ekologią, wzięło udział 60 firm. Z nich kapituła konkursu wybrała 13 zwycięskich. Od września te firmy będą promowane w ramach międzynarodowej akcji promocyjnej projektu GreenEvo. Ich technologie trafią przez polskie przedstawicielstwa za granicą do strategicznych, z punktu widzenia szans na ich eksport, regionów świata.

Firmy startowały w 7 kategoriach: technologie niskoemisyjne, czyste technologie węglowe, rozwiązania organizacyjne lub programistyczne dla oszczędności energii, technologie odnawialnych źródeł energii, technologie wodno-ściekowe, technologie energooszczędne i technologie gospodarki odpadami.

Wśród firm, które uzyskają pomoc w promocji za granicą znalazły się: Asket Roman Długi z Poznania z projektem Biomasser - brykietowania wilgotnej biomasy pochodzącej z rolnictwa, Biogradex Holding z Elbląga z własną technologią oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych, Ecotech Polska z Łomianek, która unieszkodliwia i odzyskuje substancje szkodliwe dla środowiska, Energoinstal z Katowic, zajmujący się wykorzystaniem ciepła odpadowego oraz energii chemicznej gazu przy chłodzeniu koksu oraz wrocławska firma Lediko Walendowski i Wilanowski, która opracowała uliczną lampę z diodami LED. Laureatami zostały też firmy Marbet-Wil z Bielska Białej, zajmująca się odzyskiem odpadów niebezpiecznych, Neon Wojciech Norberciak z Kolonii Borek - producent własnych kolektorów słonecznych Neosol 250, krakowski Petroster, który wyposaża i zabezpiecza zbiorniki magazynowe ciekłych paliw, PP-Eko z Warszawy, promująca swoją technologię odzysku wody wysokiej czystości ze ścieków przemysłowych, Promar z Bydgoszczy, który opracował system optymalizacji zużycia energii w budynkach. Nagrodzono też firmy Sunex z Raciborza produkującą kolektory słoneczne z ramą ze stali nierdzewnej, Watt z Piekar Śląskich, która również zajmuje się energią słoneczną - opracowała kolektory słoneczne płaskie i próżniowe oraz Wofil Robert Muszański, z Krynicy Zdrój z technologią uzdatniania wody przez ozonowanie.

Celem resortu jest stworzenie marki "GreenEvo", która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Przez to, jak zakłada ministerstwo, uczestniczące w projekcie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego inicjatorzy uzyskali również wsparcie z innych instytucji zajmujących się promocją przedsiębiorczości i gospodarki, m.in. od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.