Nowoczesny sprzęt pomaga w nauce uczniom nowego kierunku „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został otwarty w 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Wrocławski WFOŚiGW wsparł placówkę kwotą blisko 100 tys. zł, która została wykorzystana nie tylko na zakup sprzętu.

"W ramach realizowanego od początku września ub. roku zadania „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w farmie wiatrowej w Modlikowicach i Łukaszowie koło Złotoryi oraz w największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w Gubinie" - informuje Fundusz.

Ponadto w tym roku szkolnym zostaną jeszcze przeprowadzone warsztaty „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska”, w ramach których młodzież zbada zanieczyszczenia w jeleniogórskim powietrzu, które pochodzą z niskiej emisji. "Uczniowie poznają w praktyce skutki użytkowania niskosprawnych, przestarzałych palenisk węglowych oraz lokalnych kotłowni węglowych, w których nierzadko są spalane najgorsze gatunki węgla i odpady" - czytamy w komunikacie.

Dofinansowanie obejmie też takie działania jak:  warsztaty dla gimnazjalistów w ramach „Szkolnych Otwartych Dni Techniki” (m.in. eksperymenty wyjaśniające zasady działania turbiny wiatrowej i ogniwa fotowoltaicznego), konkursy ekologiczne dla szkół podstawowych („Czyste powietrze w oczach dziecka”) i gimnazjalnych („Nowa misja to niska emisja”), jak również wyjazd uczniów do Poznania na  „GREEN POWER – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej”.

Więcej o odnawialnych źródłach energii w temacie specjalnym