Na początku sierpnia br. Komisja Europejska potwierdziła zgodność polskiego systemu wsparcia OZE z unijnym prawem pomocy publicznej.
Fot. Pixabay
Komisja Europejska wydała decyzję, w której potwierdziła zgodność polskiego systemu wsparcia OZE opartego na świadectwach pochodzenia (zielone certyfikaty) z unijnym prawem pomocy publicznej. Jednocześnie KE zaakceptowała system ulg dla odbiorców przemysłowych w zakresie ponoszenia kosztów finansowania systemu wsparcia OZE.
Zielone certyfikaty w prawie polskim
Warto przypomnieć, że zielone certyfikaty i ulgi dla odbiorców uwzględnione na podstawie ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne oraz aktach wykonawczych do ustawy. W chwili obecnej zasady ich funkcjonowania oparte są o przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Resort energii poinformował również, że nowe instalacje OZE będą mogły skorzystać ze wsparcia w ramach systemu aukcyjnego, na mocy ustawy o OZE. Aukcyjny system wsparcia OZE jest obecnie przedmiotem analizy ze strony Komisji Europejskiej, a Ministerstwo Energii pozostaje w stałym kontakcie z Komisją w tej sprawie – czytamy w komunikacie ministerstwa.
System świadectw pochodzenia OZE, który działa w Polsce od 2005 r., ma na celu umożliwienie osiągnięcia unijnego udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii do 2020 r. W działalności niektórych polskich przedsiębiorców produkcyjnych wydatki na zakup energii elektrycznej są istotnym składnikiem kosztów. Dlatego właśnie od 2015 r. w Polsce wprowadzone zostały ulgi dla odbiorców przemysłowych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.