- Wkraczamy w nowy etap w historii głogowskiej huty. Tak dużego przedsięwzięcia nie realizowano od 1978 r., kiedy uruchomiona została Huta II. Przejście z technologii pieców szybowych na technologię opartą o piec zawiesinowy i piec elektryczny to ogromny skok technologiczny. Stawia to polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi, gwarantując zwiększenie możliwości odzysku cennych metali towarzyszących, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne oraz kosztów przerobu koncentratu miedzi – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Prezydent pod wrażeniem

Otwarcia dokonał prezydent Polski Andrzej Duda. - Jestem pod wielokrotnym wrażeniem. Po pierwsze to piece, ale przede wszystkim zaangażowanie. To ogromne zaangażowanie to nie praca, to miłość do tej pracy, do tej huty. Zaangażowanie jest czymś porywającym, chciałbym żebyśmy wszyscy Polacy byli tak zaangażowani. 20 stycznia 2017 r. to nie jest tylko ważna data dla huty, ale także dla Polski i Głogowa. To kolejny przełom dla huty, dla Głogowa, dla KGHM, dla Polski. Instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego - mówił Duda.

Inwestycja pozwoli zabezpieczyć realizację produkcji KGHM Polska Miedź S.A. przez kolejne 40 lat. Kredytu na to przedsięwzięcie udzielił Europejski Bank Inwestycyjny.

KGHM to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, czołowy producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie.


Przeczytaj więcej o inwestycji w Hucie Głogów