Na terenie Elektrowni Turów, odpowiedzialnej za wytwarzanie 10% energii elektrycznej w Polsce, trwa budowa bloku o mocy 450 MW. Na jakim etapie są prace?
Fot. Budimex S.A.
Do końca lutego 2017 r. zrealizowane zostało 27% planu oraz 20% prac konstrukcyjnych. Zakończono wszystkie wykopy, wylano fundamenty chłodni kominowej oraz kotłowni. W tym miesiącu planuje się zakończenie fundamentów dla turbozespołu – czytamy w komunikacie spółki Budimex S.A. należącej do konsorcjum, któremu powierzona została realizacja zadania.
Elektrownia Turów: aktualny stan prac
W chwili obecnej w trakcie realizacji jest struktura betonowa w pompowni wody chłodzącej. W styczniu rozpoczęły się natomiast prace związane z budową rurociągów podziemnych wody chłodzącej. Realizacja tej części zadania ma zakończyć się do końca marca.
Równolegle prowadzone są prace w budynku maszynowni. Tam po wykonaniu płyty fundamentowej turbozespołu powstają ściany i słupy fundamentu. Słupy w płycie fundamentowej turbozespołu zostały wylane w części południowej, po czym przystąpiono do realizacji prac w części północnej.
Zgodnie z planem przebiega również wykonywanie konstrukcji stalowej budynku maszynowni. Ten etap prac ma zakończyć się w czerwcu br. Dostarczaniem elementów i montażem struktury stalowej maszynowni zajmuje się Mostostal Kraków.
Wznoszona jest również chłodnia kominowa, czyli obiekt którego docelowa wysokość będzie wynosić 135 m. Obecnie trwają prace związane z zakończeniem konstrukcji wsporczej płaszcza chłodni.
Jakie prace w najbliższym czasie?
Na 15 marca br. zaplanowane zostało postawienie pierwszego słupa głównej konstrukcji wsporczej kotła w budynku kotłowni. Konstrukcja główna natomiast ma być skończona do czerwca 2017 r. Wtedy też rozpocznie się montaż części ciśnieniowej kotła wraz z równoległym montażem konstrukcji stalowej budynku kotłowni.
Na budowę dostarczano już pierwsze elementy głównej konstrukcji stalowej kotła, którą będzie montował Mostostal Kraków. Do zamontowania jest 14 tys. ton. Obecnie trwa składanie żurawia gąsienicowego o udźwigu 600 t, przeznaczonego do montażu konstrukcji stalowej kotłowni. Montaż będzie realizowany przy pomocy dwóch takich dźwigów oraz dwóch dźwigów wieżowych – podano w komunikacie.
Wykonawca budowy
W budowę nowego bloku Elektrowni Turów zaangażowanych jest ponad 500 osób, które pracują w trybie trzyzmianowym. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialne jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimex oraz Tecnicas Reunidas.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.