Jak podaje w oficjalnym komunikacie olsztyński MPEC, ogłoszenie dialogu technicznego było konieczne z punktu widzenia przygotowań do wszczęcia procedury przetargowej.

Postanowiliśmy powtórnie przeanalizować nasze podejście do modelu organizacyjnego przedsięwzięcia, tak aby dostosować je do obecnych uwarunkowań rynkowych – czytamy w oświadczeniu spółki.

Do MPEC w odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęły 32 zgłoszenia. Spółka rozpoczęła już indywidualne spotkania z uczestnikami dialogu technicznego, które mają potrwać do 16 października br. Po tym terminie wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w drugiej rundzie spotkań. Ich finał planowany jest na koniec miesiąca. W listopadzie rozpoczną się prace właściwe nad dokumentacją przetargową. Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.


Podkreślamy, iż udział lub brak udziału w dialogu technicznym w żadnym wypadku nie ogranicza zainteresowanym wykonawcom możliwości ubiegania się o zamówienie w planowanym postępowaniu przetargowym. Uczestniczenie w dialogu technicznym ma charakter niezobowiązujący dla stron i nie powoduje żadnych preferencji dla wykonawców w nim uczestniczących – dodają organizatorzy dialogu z ramienia MPEC w Olsztynie.

Rezygnacja Michelin z dostaw ciepła na potrzeby komunalne okazała się dla Olsztyna początkiem poważnych problemów z zabezpieczeniem mieszkańców miasta w ciepło. Koncern, dostarczający blisko 40% energii cieplnej dla miasta, zakończy dostawy z końcem 2020 r. MPEC planowało zaprojektować i wybudować nową elektrociepłownię opalaną paliwem wytwarzanym  z odpadów komunalnych. Ogłoszone w tym celu  w 2012 r. postępowanie na wybór partnera prywatnego, który realizowałby dostawy ciepła dla Olsztyna, zostało jednak unieważnione (do MPEC wpłynęła tylko jedna oferta, której wartość znacząco przewyższała kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia).


Przeprowadzenie dialogu technicznego i wszczęcie postępowania przetargowego dot. budowy nowej elektrociepłowni to kolejne etapy prac nad rozwiązaniem problemu. Przed MPEC stoi jeszcze kolejne wyzwanie: zagospodarowanie frakcji energetycznej wytarzanej z odpadów komunalnych przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie oraz pozostałe zakłady na terenie województwa.

Nowa elektrociepłownia w Olsztynie ma być opalana paliwem wytwarzanym z odpadów komunalnych. Koszt inwestycji to około 360 mln zł.

Zobacz także: Wiemy, jak będzie wyglądać elektrociepłownia w Olsztynie