W ciągu pięciu lat w Olsztynie powstanie nowa elektrociepłownia. O jej wyglądzie zadecydowali mieszkańcy, którzy w plebiscycie wybrali jedną z trzech koncepcji architektonicznych.
Zwycięska koncepcja elektrociepłowni w Olsztynie. Z archiwum MPEC sp. z o.o. w Olsztynie
Mieszkańcy Olsztyna zdecydowali, jak będzie wyglądać nowa elektrociepłownia. W trwającym kilkanaście dni plebiscycie zwyciężyła jedna z trzech koncepcji architektonicznych, której autorem jest Biuro Architektoniczne Maciej Powązka. Koncepcja zostanie dołączona do dokumentacji projektu i będzie podstawą do opracowania projektu architektonicznego obiektu nowej elektrociepłowni.
Nowa elektrociepłownia w Olsztynie
W ramach inwestycji realizowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Olsztynie (MPEC) przy ul. Lubelskiej powstanie instalacja termicznego przekształcania frakcji palnej powstałej w wyniku przetworzenia odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
"Przedsięwzięcie planowane jest na okres 30 lat. W ciągu pierwszych 5 lat prowadzone będą prace przygotowawcze, projektowe i budowlane. Na kolejne 25 lat przewidziano eksploatację i zarządzanie infrastrukturą. Przyjęte dla budowy instalacji rozwiązanie techniczne bazuje na technologii kotła rusztowego spalającego rocznie około 100 tys. ton frakcji palnej odpadów komunalnych rocznie. Będzie to rozwiązanie dedykowane dla uprzednio przetworzonych odpadów komunalnych, z których odzyskane zostaną surowce wtórne. W zakres przedsięwzięcia wchodzi również dokonanie modernizacji Ciepłowni Kortowo w celu przystosowania jej do spełnienia nowych standardów środowiskowych. Nowa instalacja wraz z Ciepłownią Kortowo w pełni pokryją zapotrzebowanie mieszkańców Olsztyna w ciepło" - podano w komunikacie.
Nowa instalacja będzie wyposażona w blok energetyczny, przekształcający paliwo alternatywne w ciepło i energię elektryczną. Ponadto zostanie zbudowana kotłownia szczytowa gazowo – olejowa, pracująca w okresach największego zapotrzebowania systemu na ciepło.
Szacuje się, że nowa instalacja będzie miała moc około 100 MWt i 12 MWe.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.