Na wczorajszym posiedzeniu rządu przyjęty został projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Dzięki nowym przepisom na jakości mają zyskać badania powietrza, system informowania mieszkańców o jego zanieczyszczeniu, a także wpływ smogu na środowisko i zdrowie człowieka.
Przepisy dotyczące ochrony powietrza będą jednolite w całym kraju. Fot. Duncan Andison / Shutterstock
Efektem zmian ma być bezpłatny i powszechny dostęp do jednolitej i spójnej informacji na temat zanieczyszczania powietrza w każdym regionie kraju. Chodzi nie tylko o rozkład stężeń zanieczyszczeń powietrza, ale także prognozy jego jakości. Obowiązek zamieszczania takich danych na swoich stronach internetowych spoczywać będzie na wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska oraz Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Rozszerzeniu ulegną też kompetencje organów nadzorujących jakość polskiego powietrza. Krajowe Laboratorium Referencyjne i Wzorcujące (KLRiW), działające przy GIOŚ, do tej pory nadzorowało pracę wyłącznie jednostek wojewódzkich. Zgodnie z nowym prawem zakres kontroli obejmie także inne podmioty wykonujące pomiary w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), m.in. instytuty naukowo-badawcze, zakłady przemysłowe oraz samorządy. Dodatkowo KLRiW będzie odpowiedzialne za wdrażanie w kraju unijnych regulacji i programów w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego. Przepisy unijne, m.in. w zakresie metod referencyjnych, zatwierdzania danych i lokalizacji punktów pomiarowych, zostały w nowelizacji uwzględnione.
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ – PIB) zajmie się z kolei przede wszystkim modelowaniem matematycznym stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Po raz pierwszy taki proces zostanie przeprowadzony w 2019 r., a jego wyniki na bieżąco śledzić i uzupełniać będzie GIOŚ. Na potrzeby rocznych ocen i prognoz jakości powietrza IOŚ – PIB zapewni też informacje o rozkładzie niebezpiecznych substancji na terenie kraju.
Nowelizacja przepisów z zakresu prawa ochrony środowiska wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Regulacje o IOŚ – z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące badań powietrza, które będą wykonywane na podstawie umów zawartych pomiędzy wojewódzkimi inspektoratami a akredytowanymi laboratoriami - te wejdą w życie po 90 dniach od dnia wejścia w życie przyjmowanej ustawy.
Przeczytaj także: Małopolska: 32 gminy ukarane za niedostateczną walkę ze smogiem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.