Kilkukrotna rozbudowa systemu odgazowania składowiska przynosi wymierne efekty. Kolejny rekord odzysku biogazu to pozytywny efekt dla środowiska, ale i szansa na pozyskanie w większym stopniu ekologicznej energii dla zakładu – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

W 2015 r. odzysk biogazu ZU wynosił 6,5 mln m3, a rok później 6,2 mln m3. W sumie w latach 2011-2017 to blisko 35 mln m3.

 

 

Źródło: ZU Gdańsk

W gdańskim zakładzie biogaz odzyskuje się za pomocą sieci 291 studni odgazowujących. Studnie są podłączone rurociągami do zakładowej bioelektrowni, gdzie gaz jest przekształcany w energię elektryczną oraz cieplną. To pozwala na całkowite zaspokojenie energetycznych potrzeb przedsiębiorstwa.

Fot. ZU w Gdańsku

Na bieżąco monitorujemy wielkość odzysku i parametry biogazu w każdej studni. Wahania w ilości pozyskiwanego biogazu są dla nas sygnałem, że złoże tego surowca w danym miejscu kwatery się wyczerpuje i wymagane będzie wykonanie kolejnych prac. Co roku przeprowadzamy przegląd całej instalacji. Na podstawie uzyskanych danych planujemy remonty i kolejne etapy modernizacji. Musimy elastycznie reagować na zmieniające się warunki – dodaje, cytowany w komunikacie, Maciej Jakubek, członek zarządu ZU.

Przeczytaj także: Spalarnię w Gdańsku wybuduje Astaldi