Co ciekawe, po przetopieniu stare paleniska zamienią się w stojaki rowerowe, które trafią do krakowskich szkół lub pojawią się przy ulicach. Ich projekt krakowianie będą mogli wybrać wiosną w internetowym głosowaniu.


Krakowski smog to skutek przede wszystkim tzw. niskiej emisji, na którą ogromny wpływ ma ogrzewanie mieszkań i domów paliwem niskiej jakości stosowanym w starych piecach. Wiemy, jakie znaczenie mają dla środowiska ekologiczne technologie, ponieważ od wielu lat prowadzimy inwestycje w ograniczenie wpływu naszych zakładów na środowisko – mówi, cytowany w komunikacie, Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu  ArcelorMittal Poland, przypominając, że w modernizację krakowskiej huty zainwestowano już ponad 3 mld zł, a znaczącą część tych środków pochłonęły wydatki na ochronę środowiska, dzięki czemu emisje pyłowe zakładu zredukowano aż o 90%.

1 września 2019 r. na obszarze gminy miejskiej Krakowa zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem.

Władze Krakowa od lat podejmują działania zmierzające do eliminacji pieców opalanych węglem. Z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Jeszcze w 2014 r. mieliśmy 24 tys. pieców. Teraz szacujemy, że pozostało ich 8 tys. – dodaje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Zatrudnia ponad 11 tys. pracowników w sześciu oddziałach w województwach śląskim, małopolskim i opolskim.

Przeczytaj także: Najbardziej zanieczyszczone i najczystsze miasta w Polsce [RAPORT]