19 czerwca 2017 r. podpisano protokół z zakończenia realizacji bloku we Włocławku. W sumie budowa pochłonęła około 1,4 mld zł. Teraz ustalono, że w ramach rozliczenia konsorcjum m.in wdroży rozwiązania z zakresu Digital, które przyczynią się do podniesienia dyspozycyjności i efektywności pracy bloku.

Już w ostatnim kwartale 2017 r. blok we Włocławku wypracował około 30 mln EBITDA, a wkład obszaru energetyki w generowanie wyniku finansowego Grupy będzie wzrastał, szczególnie po zakończeniu inwestycji w Płocku. Już odnotowano istotny wzrost w sprzedaży energii elektrycznej zarówno na rynku hurtowym, jak również do odbiorców końcowych: w 2017 r. zakontraktowano ponad 4,8 TWh, z tego około 1TWh energii do małych i średnich przedsiębiorstw – mówi, cytowany w komunikacie, Daniel Obajtek, prezes Orlenu.


Elektrociepłownia we Włocławku dostarcza parę technologiczną do Anwilu oraz energię elektryczną na potrzeby Grupy Kapitałowej i Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen. W Płocku powstaje blok gazowo-parowy o mocy 596 MW. Inwestycja pochłonie 1,3 mld zł netto.

Przeczytaj także: Orlen przeprowadził pierwsze uruchomienie nowego bloku w Płocku