Tauron Wytwarzanie zamierza dostosować blok 460 MWe w Elektrowni Łagisza w Będzinie do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Proces ten ma zostać uruchomiony po wyczerpaniu godzin derogacyjnych i odstawieniu bloków klasy 120 MWe, które pełnią obecnie funkcje ciepłownicze w elektrowni.
Elektrownia Łagisza. Fot. Tauron Wytwarzanie
W ramach zadania zmodernizowane zostaną turbina, stacja ciepłownicza oraz zabudowa podgrzewaczy ciepłowniczych. Aby zabezpieczyć dostawy ciepła w szczycie wybudowane zostaną kotły szczytowo-rezerwowe. W podpisanej z Mostostalem Warszawą umowie zawarto również punkt, mówiący o zabudowie wymienników ciepła o łącznej mocy cieplnej 150 MWt, które wykorzystują parę pobraną z układu przepływowego turbiny. Dodatkowo wybudowane będą rurociągi ciepłownicze, które połączą projektowane wymienniki ciepła z istniejącą siecią wody grzewczej.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2019 r. Jej koszt to około 53 mln zł.
Elektrownia Łagisza powstała na przełomie lat 60. i 70. ub.w. Zlokalizowana jest w dzielnicy Będzina – Łagiszy. Produkowana jest w niej energia elektryczna. Zakład zajmuje się także przesyłem i sprzedażą ciepła oraz świadczeniem usług w zakresie projektowania, konserwacji i modernizacji urządzeń służących do wytwarzania energii oraz ciepła. Moc elektryczna elektrowni to 700 MWe, natomiast cieplna – 279,2 MWt. Zakładem zarządza Tauron Wytwarzanie S.A.
Przeczytaj także: Niejasna przyszłość bloku gazowo-parowego Elektrowni Łagisza
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.