Nowe regulacje umożliwiają funkcjonowanie nowych form wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, tzw. system taryf gwarantowanych FIT (ang. feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej FIP (ang. feed-in premium).

Z systemu FIT mogą korzystać wytwórcy energii elektrycznej z OZE w małej instalacji lub w mikroinstalacji, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną wyznaczonej spółce obrotu energią – przypomina resort. System FIP natomiast przeznaczony jest dla wytwórców energii elektrycznej z OZE, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną, do wybranego przez siebie podmiotu. Stała cena zakupu w systemach FIT/FIP wynosi 90% ceny referencyjnej. Stała cena zakupu podlega corocznej waloryzacji.

Według Ministerstwa Energii (ME) system FIT/FIP cieszy się dużym zainteresowaniem, co mają potwierdzać wnioski złożone do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) – w liczbie 300.

Ponadto przepisy nowelizacji ustawy o OZE mają na celu szybszy rozwój tego sektora. Będzie to możliwe dzięki mechanizmowi zakupu energii elektrycznej w aukcji, w tym i następnym roku kalendarzowym. Działania te umożliwią realizację celu OZE do 2020 r. – przekazało ME.


W ramach podejmowanych działań udało się według resortu ustabilizować ceny „zielonych certyfikatów”. Jak można przeczytać w komunikacie, producenci energii odnawialnej w tym roku sprzedają je po cenach niemal trzykrotnie wyższych niż notowane jeszcze w połowie ubiegłego roku.

Co istotne dla właścicieli wież wiatrowych, od 1 stycznia 2018 r. doszło do „rozgraniczania elementów technicznych od budowli”, za którą podatek od nieruchomości jest należny. Za elementy „techniczne”, w przeważającej części stanowiące o wartości całego obiektu (np. turbinę), podatku nie zapłacą. Udało się to osiągnąć bez ingerencji w treść jakiejkolwiek ustawy „podatkowej”. Zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o OZE oraz niektórych innych ustaw, a dokładnie ustawa Prawo budowlane.


W ME prowadzone są obecnie prace analityczne nad systemem wsparcia i zasadami budowy morskich farm wiatrowych. Pozwolą one na przygotowanie założeń i projektu ustawy o morskiej energetyce wiatrowej.

Przeczytaj także: Kiedy powstaną pierwsze farmy morskie PGE? W 2021 r. pierwszy krok milowy