Złomowane i przechowywane przez cały rok w hucie piece pochodzą z krakowskich domów, w których zamontowano nowe, niskoemisyjne kotły.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zgromadziliśmy złom z około 600 pieców. Do przetopienia trafiły zarówno stare kotły, jak i żelazne drzwiczki od pieców kaflowych. Ze złomu, czyli zdemontowanych kopciuchów, wyprodukowaliśmy stal, a z niej stojaki rowerowe. Stal można poddawać recyklingowi w nieskończoność, więc dokonaliśmy metamorfozy zużytych palenisk, zamieniając je w pożyteczne i sprzyjające poprawie jakości powietrza stojaki, zachęcające uczniów do korzystania z rowerów – wyjaśnia Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Stojaki swoim wyglądem nawiązują do Sukiennic – to wybór samych krakowian, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez ArcelorMittal Poland głosowaniu na najlepszy projekt (prac zgłoszono w sumie 200). To oni wybrali także placówki, do których trafiły podpory.

Pierwsza partia stojaków służy już uczniom 20 szkół w Krakowie. Właściciel huty nadal zbiera stare piece – kolejne wyprodukowane podpory mają stanąć na ulicach miasta w przyszłym roku i przyczynić się do rozwoju infrastruktury rowerowej.

Oprócz produkcji stojaków na rowery ze starych palenisk ArcelorMittal Poland prowadzi także program wspierający mieszkańców Krakowa w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne. Każdy, kto zdecyduje się skorzystać z dofinansowania krakowskiego urzędu miasta, w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, i wymieni stary piec, otrzyma bonus finansowy w wysokości 150 zł. Tylko w tym roku ze wsparcia spółki skorzystało 800 osób.

W Krakowie do tej pory zlikwidowano już 18 tys. starych kotłów węglowych, do wymiany pozostało około 5,7 tys. Termin obowiązkowej wymiany źródła ciepła mija 1 września 2019 r., kiedy to w stolicy Małopolski wchodzi w życie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Przeczytaj także: Krakowski Alarm Smogowy: smog w Małopolsce zniknie, ale za… 50 lat