Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), powołując się na rzecznika prezydenta, Błażeja Spychalskiego, nowelizacja, którą sejm uchwalił w piątek (28 grudnia br.), a Senat poparł w nocy z piątku na niedzielę, wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Rzecznik dodał, że zapisy noweli były przez prezydenta konsultowane z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Szef resortu miał podczas przedświątecznego spotkania przedstawić Andrzejowi Dudzie rozważane rozwiązania.

Zgodnie z nowelizacją, akcyza na energię elektryczną od nowego roku ulegnie zmniejszeniu z 20 zł do 5 zł za MWh. Z kolei opłata przejściowa, którą odbiorcy uiszczają w każdym miesiącu, będzie niższa o 95%. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne mają być zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r. W nowym roku koszt energii elektrycznej zostanie ustalony według taryf i cenników sprzedawców, obowiązujących na dzień 30 czerwca 2018 r. Jeżeli zawarte umowy na dostawę prądu w 2019 r. zakładają wzrost cen (w stosunku do poprzedniej umowy), do 1 kwietnia przyszłego roku będą musiały być skorygowane do poziomu z czerwca 2018 r. (z mocą od 1 stycznia 2019 r.).

Według szacunków rządu, rozwiązania te powinny pokryć ewentualny wzrost cen energii rzędu 60–100 zł/MWh.

Odbiorcy na spadku akcyzy zaoszczędzą w przyszłym roku 1,85 mld zł, natomiast na spadku opłaty przejściowej – 2,24 mld zł – podaje PAP.

Przeczytaj także: Podwyżkami cen energii zajmie się prokuratura