• Environmental Insights Explorer pozwala na analizę miejskich emisji gazów cieplarnianych
  • Na podstawie wyników można planować działania obniżające emisyjność
  • Z narzędzia korzysta już kilkanaście miast w Europie

Bilans miejskiej emisji gazów cieplarnianych należy do działań ułatwiających ich ograniczanie i dostosowanie się do zmian klimatu. Tradycyjne tworzenie takich wykazów jest pracochłonne, stąd pomysł na narzędzie cyfrowe. EIE zostało stworzone przez firmę Environmental Insights Explorer we współpracy z Globalnym Porozumieniem Burmistrzów ds. Klimatu i Energii (ang. GCoM– Global Covenant of Mayors for Climate & Energy). Oferuje je Google.


Już dziś dzięki narzędziu pojawią się dane z kilkunastu europejskich miast, w tym także Krakowa. Umożliwi to administracji i mieszkańcom podejmowanie decyzji dotyczących planów i działań związanych z klimatem w oparciu o najbardziej aktualne informacje. Rozwiązania bazujące na bieżących danych są kluczem do stawienia czoła wyzwaniom klimatycznym, jednak wielu miastom nierzadko brakuje środków na ich samodzielne gromadzenie. Zrozumienie źródeł emisji jest niezwykle ważne dla określenia właściwych celów i planów, ale często jest też skomplikowane i czasochłonne – czytamy w komunikacie UM Kraków.

Miasto dołączyło do grupy kilkunastu europejskich metropolii, które wykorzystują dane w EIE. Analiza miejskiej emisyjności umożliwia opracowanie scenariuszy postępowania i zdefiniowanie możliwości ograniczania poziomu emitowanych gazów cieplarnianych. Liczymy, że za kilkanaście lat Kraków stanie się czystym i neutralnym pod względem emisji CO2 miastem, odpowiadającym na wyzwania dużych aglomeracji miejskich w zakresie zmian klimatu – komentuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Przeczytaj także: Energetyka inwestuje w rozwiązania ograniczające emisje dwutlenku węgla