Partnerzy portalu

Nowy projekt LIFE w Małopolsce

Opublikowano: 19-11-2019 Źródło: UMWM
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Komisja Europejska (KE) zaakceptowała koncepcję nowego projektu zintegrowanego LIFE w Małopolsce i przyznała dofinansowanie na realizację projektu LIFE EkoMalopolska – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” – Pomoc techniczna.


Projekty LIFE mają pomóc Małopolsce w adaptacji do zmian klimatu. Fot. UMWM Projekty LIFE mają pomóc Małopolsce w adaptacji do zmian klimatu. Fot. UMWM
  • Małopolska przygotowuje plan działań dla klimatu i energii
  • Projekt LIFE EkoMalopolska ma pomóc w transformacji do niskoemisyjnej gospodarki
  • Projekt Life IP EkoMalopolska ma doprowadzić do osiągnięcia unijnych celów w zakresie OZE, emisji CO2 i efektywności energetycznej

Projekt pomocy technicznej ma służyć przygotowaniu Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii oraz pełnego wniosku na realizację projektu zintegrowanego LIFE EkoMalopolska. To już drugi projekt pomocy technicznej realizowany przez woj. małopolskie.

Działania obejmą warsztaty z partnerami przyszłego projektu zintegrowanego LIFE w celu wypracowania jego szczegółowego zakresu, przegląd obecnie realizowanych projektów LIFE w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich, których wyniki mogą być przeniesione do projektu LIFE w Małopolsce, a także przygotowanie koncepcji transformacji niskoemisyjnej rynku producentów i instalatorów urządzeń grzewczych.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Europejskim Centrum Czystego Powietrza. Jego całkowity budżet to 118,4 tys. EUR, z czego 71 tys. EUR (60%) stanowić będzie dofinansowanie ze środków unijnych, pozostała część to wkład własny beneficjentów (40%).

Samorząd przygotowuje też wniosek do KE na realizację projektu zintegrowanego Life IP EkoMalopolska, dotyczący zmian klimatu. Lista planowanych działań zostanie określona w Regionalnym Planie Działań dla Klimatu i Energii. Dokument ma pomóc w osiągnięciu osiągnięcia unijnych celów co do wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Samorząd Małopolski działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Fot. UMWM

Samorząd Małopolski działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Fot. UMWM


Szczegółowy zakres Projektu LIFE IP zostanie przygotowany do marca 2020 r. W przypadku pozytywnej decyzji Komisji o finansowaniu pełnego projektu będzie on wdrażany w latach 2021-2030 z całkowitym budżetem na poziomie około 16 mln EUR. Partnerami projektu będą: Ministerstwo Rozwoju, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza oraz małopolskie powiaty i miasta na prawach powiatu – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM).

Małopolska od października 2015 r. wdraża jedyny w kraju projekt zintegrowany LIFE – „Małopolska w zdrowej atmosferze” o wartości 17 mln EUR. Jego celem jest integracja działań w zakresie poprawy jakości powietrza, aby w pełni wdrożyć wymagania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt realizowany jest we współpracy z 62 partnerami, w tym 55 gminami z obszaru Małopolski.

Województwo zabiega też o dołączenie do unijnej Platformy Regionów Węglowych w Transformacji (Coal Regions in Transition – CRiT). Współpraca w ramach platformy pozwoli na przygotowanie projektów, które wspomogą transformację niskoemisyjną regionu i będą mogły być finansowane z planowanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund). Małopolska została wybrana jako jeden z siedmiu regionów w całej UE do wsparcia ekspertów, którzy pomogą wypracować pilotażowe projekty wspomagające transformację regionu poprzez poprawę jakości powietrza i ograniczenie wpływu na zmiany klimatyczne.

Przeczytaj także: Miasta szykują się na zmiany klimatu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.