Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 należących do PGE. Dzięki pozwoleniu można będzie rozpocząć prace nad projektami technicznymi.
Morska farma wiatrowa. Fot. Adobe Stock / Fokke
- Morskie farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 będą miały łączną moc 2,5 GW
- Roczna produkcja energii elektrycznej wystarczy do zasilenia 4 mln gospodarstw domowych
- Czysta energia oznacza uniknięcie emisji 7 mln CO2 każdego roku
Przed wydaniem decyzji środowiskowej elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 uzyskały od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) propozycje technicznych warunków przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Pierwsza farma ma mieć moc 1498 MW a druga – 1045 MW. Łącznie instalacje realizowane w ramach Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE będą mieć łączną moc 2,5 GW. Energia elektryczna z farm na Bałtyku może popłynąć już w 2026 r.
Po uruchomieniu elektrowni na Bałtyku wyprodukowana rocznie energia elektryczna pozwoli na zaspokojenie potrzeb około 4 mln gospodarstw domowych i uniknięcie emisji na poziomie około 7 mln ton CO2.
Wydanie decyzji daje PGE zielone światło do rozpoczęcia prac nad projektem technicznym dla obu farm, zlokalizowanych w odległości około 30 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Ustki i Łeby w województwie pomorskim. Moc pojedynczej turbiny, która zostanie zainstalowana na etapie realizacji projektów, może wahać się między 10 a 13 MW w zależności od rozwoju technologii i wybranego wariantu – czytamy w komunikacie.
Jeszcze w grudniu 2019 r. PGE podpisała z firmą Ørsted wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50% udziałów w projektach budowy morskich farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2 na Bałtyku. Niewiążące porozumienie ma być podstawą do dalszych rozmów o uzgodnieniu szczegółowej dokumentacji transakcyjnej.
Morskie farmy wiatrowe to jeden z elementów dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii elektrycznej przez PGE i zmniejszania udziału paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym.
Przeczytaj także: PGE oceni rentowność morskich farm wiatrowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.