Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie do eksploatacji wejdzie w połowie listopada. To kolejna data jego uruchomienia – termin został przesunięty ze względu na uszkodzenie elementów kotła w lutym 2020 r. Po synchronizacji jednostki z krajową siecią elektroenergetyczną trwają prace nad doprowadzeniem rozruchu do końca.
Blok 910 MW w Jaworznie. Fot. Tauron
- Oddanie do użytku bloku w Jaworznie opóźniło się z powody awarii kotła
- Po wprowadzonych zmianach i ulepszeniach rozpoczęto jego rozruch
- Od 2021 r. wysokosprawna jednostka stanie się uczestnikiem rynku mocy
Porozumienie z wykonawcą
Zgodnie z deklaracją wykonawcy blok zacznie dostarczać energię elektryczną do sieci w połowie listopada, a od 2021 r. ma uczestniczyć w rynku mocy. By doprowadzić budowę do końca w czerwcu zawarto porozumienie z firmą Rafako i podpisano aneks do umowy umożliwiający prowadzenie dalszych prac.
Było ono kluczowe dla przywrócenia sprawnej realizacji projektu. Wypracowane rozwiązania zostały wdrożone, rozpoczął się ponowny rozruch jednostki. Liczymy, że uzgodniony termin przekazania jednostki do eksploatacji, będzie tym ostatecznym – mówi Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa Tauron.
Na podstawie aneksu zmodernizowano i zoptymalizowano palniki węglowe, a także zainstalowano dodatkowe opomiarowanie i oprzyrządowania dysz palników pyłowych, co zwiększyło możliwości kontroli podawania paliwa i jednocześnie idzie bezpieczeństwo pracy kotła. Te rozwiązania pozwoliły przeprowadzić prace optymalizacyjne i ponownie rozpocząć rozruch bloku.
Trwa regulacja i optymalizacja bloku
Obecnie koncentrujemy się na obszarze kotłowym. Doświadczenia pozyskane w trakcie realizacji wcześniejszych prac rozruchowych były cenną lekcją i są nieustannie wykorzystywane w trakcie realizacji bieżących zadań. Wyniki przeprowadzonej niedawno inspekcji kotła potwierdziły, że wprowadzone zmiany i optymalizacja dysz, jak do tej pory, zdały egzamin. Trwa uruchamianie, regulacja i optymalizacja poszczególnych układów bloku. Gospodarki pomocnicze i towarzyszące za budowę których odpowiadał TAURON pozostają w gotowości – komentuje Adam Kampa.
Poza główną umową w ramach inwestycji zawarto 12 innych na wykonanie instalacji pomocniczych i towarzyszących, m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy. Wszystkie już zrealizowano zgodnie z harmonogramami.
Opóźnione otwarcie
Przypomnijmy, że początkowo planowano zakończyć budowę bloku w Jaworznie w IV kw. 2019 r. Później termin przesunięto na 31 stycznia 2020 r. W grudniu 2019 r. zwiększono kwotę netto inwestycji do 5,54 mld zł (o 52,3 mln zł). Umowę z wykonawcą podpisano w 2014 r. Koszt budowy bloku „pod klucz” wynosił wtedy 4,4 mld zł.
Blok 910 MW na parametry nadkrytyczne w Jaworznie ma sprawność 45,9% netto, znacznie wyższą niż stare blokach 120 MW. Dzięki temu emisje SO2 i NOx spadną o ponad 80%, a emisja CO2 o 31%, o 2 mln ton rocznie mniej w porównaniu do jednostek zbudowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Obiekt będzie też przygotowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin.
Roczna produkcja energii elektrycznej na poziomie 6,5 TWh może zaspokoić potrzeby około 2,5 mln gospodarstw domowych.
Przeczytaj także: Przyspieszenie programu budowy elektrowni atomowej w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.