• Budowa pierwszej elektrowni atomowej rozpocznie się w 2026 r.
  • Kolejna inwestycja ma wystartować w 2032 r.
  • W obu elektrowniach zaplanowano po trzy reaktory

Najbardziej popularne reaktory

Dokument otwiera drogę do budowy nuklearnej siłowni, przedstawia harmonogram działań, wskazuje model reaktora i lokalizację. Aktualizacja podtrzymuje plan postawienia bloków o mocy od 6 do 9 GW. Mają to być wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) – PWR, EPR. Takie jednostki to większość działających na świecie reaktorów. Produkowane i modernizowane od lat uchodzą za najbezpieczniejsze w branży.

W Programie postanowiono nie rozpatrywać innych modeli reaktorów, jak BWR czy małe reaktory modułowe (SMR). W pierwszym przypadku po to, żeby nie komplikować procedur, a także dlatego, że na rynku PWR jest większa konkurencja. Natomiast SMR to wciąż jeszcze dojrzewające rozwiązanie, praktycznie bez komercyjnych rozwiązań.


Dostępne na świecie reaktory PWR to AP1000 produkowany przez amerykańską firmę Westinghouse, koreański APR 1400 firmy KHNP, EPR francuskiej spółki Framatome, chiński Hualong One i rosyjskie konstrukcje WWER.

Budowę elektrowni przygotuje państwo

Pierwsza elektrownia miałaby zostać zbudowana w Lubiatowie-­Kopalinie lub Żarnowcu, czyli lokalizacjach wskazanych w PPEJ z 2014 r. W dalszej kolejności mogą to być tereny elektrowni systemowych w Bełchatowie lub Pątnowie.

Założony wybór jednej wspólnej technologii dla wszystkich planowanych elektrowni, wybór jednego współinwestora strategicznego związanego z dostawcą reaktorów i zakup przez państwo 100% udziałów w spółce celowej PGE EJ1. Po wyborze partnera strategicznego Skarb Państwa ma mieć w niej minimum 51% udziałów.

Harmonogram działań

Planowane działania obejmują wybór technologii dla dwóch planowanych elektrowni w 2021 r., a w 2022 r. uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej oraz podpisanie umowy z dostawcą technologii i generalnym wykonawcą. W 2025 r. powinno zostać wydane zezwolenie na budowę przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, a w 2026 r. rozpoczęłaby się budowa, tak by w 2032 r. przeprowadzić rozruch i synchronizację pierwszego reaktora elektrowni i rok później oddać go do eksploatacji. W 2035 i 2037 r. do użytku weszłyby dwa kolejne reaktory pierwszej elektrowni jądrowej. Trzy reaktory drugiej elektrowni, według harmonogramu, byłyby uruchamiane w latach 2039–2043.

Korzyści z energetyki atomowej

Resort klimatu i środowiska podkreśla, że energetyka jądrowa oznacza radykalne obniżenie emisji CO2 w sektorze elektroenergetycznym i niskie środowiskowe koszty zewnętrzne. Elektrownie atomowe mają też podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację bazy paliwowej i zastąpić starzejące się wysokoemisyjne bloki węglowe. Kolejną korzyścią ma być zahamowanie wzrostu cen energii elektrycznej – w pełnym rachunku kosztów, od inwestorskich przez systemowe, sieciowe środowiskowe po zdrowotne, są one najtańszym dostępnym źródłem elektryczności. Mogą działać przez co najmniej 60, a najnowsze nawet powyżej 80 lat.

Elektrownie w UE i na świecie

Udział energetyki jądrowej w wytwarzanej na świecie czystej energii elektrycznej wynosi około 30%, w Unii Europejskiej nawet 50%, gdzie działa 107 reaktorów. Na świecie eksploatowanych jest 441 reaktorów, a kolejnych 54 jest w budowie.

Przyjęcie przez Radę Ministrów przedłożonej przez Ministerstwo Klimatu uchwały aktualizującej Program polskiej energetyki jądrowej to kamień milowy na drodze naszego kraju do posiadania stabilnego, zeroemisyjnego źródła energii. Dzięki energetyce jądrowej będziemy mogli zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne – podsumowuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa w Polsce: a co z odpadami?