• W ramach współpracy powstanie raport dotyczący przygotowań do rozwoju sektora atomowego
  • Umowa ma objąć praktycznie wszystkie działania prowadzące do budowy elektrowni atomowej
  • Rząd liczy na skok technologiczny w kraju

Amerykańskie doświadczenia

W ramach umowy oba kraje przygotują w ciągu 18 miesięcy raport informujący o rezultatach prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu. Dokument stanie się podstawą dla wieloletniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych we współpracę z Polską w zakresie energetyki nuklearnej. Natomiast dla Polski będzie pomocą w wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.


Długoletnia współpraca

Umowa definiuje obszary długoletniego wsparcia w ramach współpracy podmiotów gospodarczych, jak i rządów. Chodzi o regulacje prawne, badania, szkolenia kadr, rozwój łańcuchów dostaw, kampanie edukacyjne budujące świadomość społeczną, a także o współpracę przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.

Projekt umowy został wcześniej notyfikowany na podstawie artykułu 103 Traktatu EURATOM, a Komisja Europejska nie wniosła do niego uwag. Umowa podlegać będzie zatwierdzeniu przez Radę Ministrów i wejdzie w życie po wymianie not dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA – informuje KPRM.

Strategiczne porozumienie

Zdaniem strony rządowej, trzydziestoletnia umowa wzmocni strategiczne partnerstwo obu krajów, otworzy dostęp do bezemisyjnej energii atomowej i zapewni bezpieczeństwo dostaw. Ma także wpłynąć na długofalowy rozwój gospodarczy kraju i doprowadzić do znaczącego skoku technologicznego.

Ta umowa jest kluczowa z kilku powodów. Nie tylko wzmacnia polsko-amerykańskie relacje, ale też pokazuje światu, że Ameryka wraca do globalnej gry w dziedzinie energetyki jądrowej z najbardziej zaawansowanymi technologiami. Energetyka jądrowa nigdy nie była bezpieczniejszym, bardziej konkurencyjnym cenowo i elastyczniejszym źródłem energii niż dziś. Jesteśmy gotowi dostarczyć naszym partnerom technologie i finansowanie, tak by zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, a przy tym ograniczyć zanieczyszczenie środowiska – powiedziała Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Atomowe plany

Przypomnijmy, że w myśl Polskiego Programu Energetyki Jądrowej nad Wisłą mają zostać zbudowane bloki z reaktorami jądrowymi o łącznej mocy 6–9 GW. Program wskazuje też wybraną technologię i harmonogram działań prowadzących do budowy i użytkowania elektrowni atomowych w Polsce. Budowa pierwszego reaktora ma rozpocząć się w 2026 r., a jego włączenie do sieci elektroenergetycznej zaplanowano na 2033 r.

Przeczytaj także: Przyspieszenie programu budowy elektrowni atomowej w Polsce