Spółka Synthos Green Energy S.A. (SGE) rozpoczęła dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki (PAA) wnosząc o opinię ogólną o rozwiązaniach organizacyjno-technicznych dotyczących małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).
Wizualizacja elektrowni z małymi reaktorami atomowymi. Źródło: GEH
- Grupa Synthos zawnioskowała o opinię ogólną do PAA w sprawie elektrowni atomowej
- Firma planuje instalację małego reaktora modułowego o mocy 300 MWe
- Takie reaktory uważane są za przyszłość energetyki jądrowej
Wniosek został opracowany we współpracy z firmami z branży energetyki jądrowej: fińskim holdingiem Fortum Power and Heat Oy, amerykańskim operatorem elektrowni atomowych Exelon Generation oraz GEH, dostawcą technologii.
Czym jest opinia ogólna
Opinię ogólną definiuje ustawa Prawo atomowe. To pierwszy krok procedury poprzedzający proces regulacyjny dla planowanej budowy elektrowni atomowej. Spółka chce dowiedzieć się jakiego zakresu informacji o planowanej technologii oczekuje PAA. O chęci budowy małego reaktora modułowego Synthos kontrolowany przez Michała Sołowowa informował już w ubiegłym roku.
Rynek przyszłości
Małe reaktory modułowe (ang. small modular reactors – SMR) uważane są za obiecujący kierunek rozwoju energetyki jądrowej. Małe i praktycznie bezobsługowe o mocach do około 300 MWe raczej nie zastąpią dużych elektrowni atomowych, ale mogą stanowić ich uzupełnienie. Na razie kilka działa w Rosji, większość jest w stadium projektowania. BWRX-300 znajduje się w fazie analiz organów dozoru jądrowego Stanów Zjednoczonych i Kanady. GEH przekonuje, że koszty inwestycji i eksploatacji są porównywalne z podobnej mocy elektrowniami gazowo-parowymi. Jest kompaktowy i wydajny. SGE planuje uruchomienie siłowni do 2030 r.
Schemat BWRX-300. Źródło: GEH
Idealne rozwiązanie?
Uzyskanie poparcia Państwowej Agencji Atomistyki dla rozwoju i wdrażania technologii SMR w Polsce jest niezwykle ważne – powiedział Ralph Hunter, dyrektor zarządzający i dyrektor operacyjny w Exelon Nuclear Partners. Wierzymy, że w polskim programie energetyki jądrowej jest miejsce dla rozwoju i rozmieszczenia zarówno SMR-ów jak i dużych elektrowni jądrowych – dodał.
Według Jona Balla, wiceprezes ds. produktów jądrowych w GEH, optymalizacja kosztów na etapie projektowani sprawi, że reaktor będzie idealnym rozwiązaniem dla polskiej spółki.
Dokumentacja złożona do PAA pozwoli na określenie zakresu pełnego wniosku o wydanie ogólnej opinii na temat rozwiązań organizacyjnych i technicznych, które zostaną zastosowane przy budowie i eksploatacji elektrowni w technologii BWRX-300. To pierwszy krok i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia procesu regulacyjnego wspólnie z PAA – powiedział Rafał Kasprów, prezes SGE.
PAA poinformowała spółkę, że odpowiedź przygotowuje Departament Bezpieczeństwa Jądrowego.
Reaktor BWRX-300
Grupa Synthos należąca do Michała Sołowowa jest pierwszą prywatną firmą na świecie, która rozpoczęła współpracę z GEH w sprawie możliwości budowy w Polsce elektrowni jądrowej z reaktorem BWRX-300. SGE stał się partnerem strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy.
BWRX-300 ma moc elektryczną 300 MWe i cieplną 870 MWt. Projekt jest uproszczoną wersją reaktora ESBWR o mocy 1500 MWe licencjonowanego przez amerykańskiego regulatora NRC (Nuclear Regulatory Commission). Koszty wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej mają być porównywalne z kosztami produkcji elektrowni gazowych, a nawet z odnawialnych źródeł energii. Może być zastosowany przez zakłady przemysłowe i np. dostarczać ciepło do sieci miejskich.
Przeczytaj także: Pierwszy kraj arabski uruchomił reaktor jądrowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.