Dzięki temu PGE będzie mieć możliwość podejmowania decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych. W planie jest np. zmiana źródła wytwórczego w Zgierzu na paliwo gazowe, a także modernizacja sieci.

Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa PGE Energia Ciepła, powiedział, że ta transakcja to kolejny krok wypełniający założenia Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE. Jako lider segmentu ciepłownictwo, PGE Energia Ciepła planuje zwiększenie potencjału ciepłowniczego poprzez wzrost udziału w zarządzaniu sieciami ciepłowniczymi w lokalizacjach, w których ma swoje aktywa. Jestem przekonany, że podpisanie dzisiejszej umowy to początek pozytywnych zmian i wymiernych korzyści, zarówno dla miasta Zgierz, jak i naszej spółki – stwierdził Przemysław Kołodziejak.

Częścią wspomnianej Strategii Ciepłownictwa jest także konsolidacja aktywów. Do połowy 2021 r. Elektrociepłownia Szczecin i Pomorzany, a także system ciepłowniczy w Gryfinie, które należą do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, znajdą się w strukturach PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła to największy w Polsce producent energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Ma około 25% udział w rynku ciepła z kogeneracji, posiada 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt, mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 609 km.

Przeczytaj także: Państwowy Instytut Geologiczny zbada dno Bałtyku. Podpisano umowę z PGE