Negocjacje prowadzono od czerwca 2020 r. Przeprowadzono due dilligence, czyli badanie kondycji aktywów, a PGNiG Termika otrzymała wyłączność na rozmowy z Tauronem. Pod koniec stycznia sytuacja się jednak zmieniła.

Otrzymaliśmy informację, że PGNiG postanowił odstąpić od negocjacji, co przekłada się na formalne zakończenie tego procesu. Nie możemy sobie pozwolić na wydłużanie okresu niepewności i braku stabilności w tym obszarze. Nasza spółka ciepłownicza potrzebuje energicznych działań i podejmowania strategicznych decyzji na dynamicznie zmieniającym się rynku. Dla segmentu ciepłowniczego będziemy poszukiwać optymalnego modelu funkcjonowania z uwzględnieniem istotnych zmian makroekonomicznych i regulacyjnych – powiedział Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem w Tauron Polska Energia.

Dzięki rozbudowie sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej dochodzi do ograniczenia smogu w regionie. W 2020 r. spółka Tauron Ciepło zrealizowała inwestycje pozwalające na przyłączenie nowych odbiorców wykorzystujących łącznie około 30 MW mocy cieplnej, czyli około 10 tys. mieszkań.

Firma to największy dostawca ciepła sieciowego na Górnym Śląsku, a jednocześnie jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W jej skład wchodzą: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Sumaryczna moc cieplna jednostek wynosi 1170 MW. Większość z nich wytwarza ciepło z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych.

Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauronu Ciepło wynosi około 1000 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. Firma obsługuje łącznie prawie 4000 klientów (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.

Przeczytaj także: PGNiG chce kupić elektrociepłownie Taurona